دیدار سفیر تزار روسیه با کریم خان زند

بیست و هفتم نوامبر سال ۱۷۷۰ میلادی، کریم خان زند، وکیل ایرانیان، در عمارتی در شیراز که امروز «موزه پارس» نامیده می شود، فرستاده روسیه را به حضور پذیرفت که آمده بود پیام تزار روسیه را به فرمانروای ایران برساند. سفیر تزار خبر پیروزی روسیه بر عثمانی را در جنگ دریایی را به اطلاع خان رسانید و تمایل تزار را به داشتن روابط دوستانه و اتحاد با وی اعلام کرد. کریم خان، برخلاف انتظار فرستاده روسیه، ابرو در هم کشید و خطاب به وی گفت که شکست ملت دیگر ما را شاد نمی‌کند. سفیر در گزارشش به تزار روسیه نوشت که اتحاد با کریم خان را برضد عثمانی فراموش کند و اضافه کرده بود که کریم خان با همه رهبرانی که دیده، درباره آنان شنیده و در کتب تاریخ خوانده است فرق دارد، زیرا خودش را یک تبعه عادی مانند سایر مردم می‌داند، مردی است به غایت فروتن و بدون هرگونه افاده؛ رفتارش هم دیپلماتیک نیست و دیدار با او تشریفات ندارد .

عبور نیروهای انگلیسی از تنگه هرمز
۲۷ نوامبر ۱۸۵۶، نیروهای انگلیسی مستقر در هند با چندین ناو توپدار و نفربر از تنگه هرمز گذشتند و وارد خلیج فارس شدند تا با ایران وارد جنگ شوند. ۲۷ روز پیش از آن دولت انگلستان به ایران اعلان جنگ داده بود. دولت لندن در سپتامبر و اکتبر آن سال از تهران خواسته بود که نظامیان و مأموران خود را از هرات و مناطق تاجیک‌نشین که ساختار قبیله‌ای نداشتند خارج کند و چون تهران به جای پاسخ موافق، برشمار نیروهای خود در آن مناطق افزود، پس از یک اخطار، اعلان جنگ داده بود.
نیروهای انگلیسی تا یکم ژانویه سال ۱۸۵۷ (درست دو ماه پس از روز صدور اعلان جنگ) خارک و خرمشهر و بندر بوشهر را تصرف کردند و دولت وقت ایران مجبور شد از هرات صرف‌نظر کند.

چارلز آستین برد، مورخ آمریکایی
«چارلز آستین برد»، از بزرگترین مورخان قرن بیستم جهان،۲۷ نوامبر ۱۸۷۴ در ایالت ایندیانای آمریکا به دنیا آمد و در ۷۴ سالگی پس از تألیف هفتاد کتاب درگذشت. بزرگترین کار او، تألیف کتاب چهار جلدی «پیدایش تمدن آمریکایی» است. همسر او «ماری» نیز یک تاریخدان بود که در کار تحقیقات و تالیفات، به شوهرش کمک می کرد.

برپرفته از روزنامه اطلاعات

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/اخبار-معماری-و-شهرسازی/دیدار-سفیر-تزار-روسیه-با-کریم-خان-زند/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/61982