معرفی کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران

در روز شنبه ۵ اسفند ۱۳۷۴ مطابق با ۲۴/ فوریه ۱۹۹۶ میلادی حدود ۳۰۰ تن از دانش آموختگان معماری دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران در آمفی تاتر دانشکده گرد هم آمدند. این گردهمایی به همت تعدادی از فارغ التحصیلان دوره های مختلف معماری و هیئت موسس کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران ، به منظور معرفی فعالیت های انجام شده و برنامه های آتی کانونِ در شرف تاسیس برگزار گردید .

در بخش نخست این مراسم مهندس جولایی یکی از اعضای هییت موسس، توضیحات کوتاهی مبنی بر ضرورت تشکیل کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران و انجمن معماران ایرانی و کلیاتی از فعالیت‌های انجام شده در این باره را ارائه کرد .

گزارش هیئت موسس درباره‌ی روند قانونی شکل گیری و برنامه‌های پیش رو مانند تعیین نام ، تنظیم اساسنامه و آگهی دعوت برای اولین مجمع عمومی و اعلام کاندیداتوری برای انتخابات هیئت مدیره و هیئت بازرسان کانون را یکی دِیگر از اعضای هییت موسس قرائت کرد . پس از آن آقای مهندس بهجو عضو دیگر هیئت موسس، کلیاتی از اساسنامه‌ی کانون شامل اهداف ، شرایط عضویت ، تشکیلات اجرایی و مسایل مالی را قرائت کرد . ( متن اساسنامه ی کانون پیش از برگزاری گردهمایی در اختیار حضار قرار گرفته بود .)
در ادامه‌ی جلسه آقای مهندس کامران گودرزی و آقای مهندس مهرداد هاشم زاده همایونی، دو تن از همکاران هیئت موسس، گزارش های کوتاهی درباره‌ی مطالب استخراج شده از پرسشنامه‌ها و چشم‌اندازهای آینده‌ی کانون را ارائه کردند .

در بخش دوم گردهمایی، چند تن ار پیشکسوتان معماری دانشکده درباره ی ایجاد تشکل حرفه‌ای-تخصصی معماران باگرایش مسلط فرهنگی ، صنفی و تایید حرکت هیئت موسس کانون ، سخنان کوتاهی ایراد کردند .

آقای مهندس رهبری از اعضای هییت مدیره‌ی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ، آقای مهندس سید رضا هاشمی معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی و آقایان مهندس سیدمحسن میرحیدر و مهندس بهرام فریور صدری و مهندس کامران صفامنش از جامعه‌ی مشاوران ایران و آقای دکتر فلامکی از اساتید معماری و شهرسازی دانشکده ی هنرهای زیبا ، سخنرانان این بخش از گردهمایی بودند . و نتیجه ی این گردهمایی آن بود که :

در روز ۲۹ فروردین سال ۱۳۷۵ ، اولین مجمع عمومی کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران در حضور ۲۰۸ فارغ التحصیل و نماینده‌ی وزارت کشور در انجمن شرکت های ساختمانی تشکیل شد که در آن انتخاب اعضای اصلی و علی البدل هیئت مدیره و بازرسان صورت گرفت .
انتخاب شدگان هیئت مدیره دوره‌ی اول، به ترتیب آرا عبارتند از:

 

  1. خانم مهندس انوشه منصوری
  2. آقای مهندس علیرضا قهاری
  3. آقای مهندس محسن میر حیدر
  4. آقای مهندس سیامک جولایی
  5. آقای مهندس سیدرضا هاشمی
  6. آقای مهندس سید حمید نوحی
  7. آقای دکتر عطاءالله امیدوار

۵ نفر اول اعضای اصلی هیئت مدیره و دو نفر آخر اعضای علی البدل را تشکیل دادند . و بازرسان نیز به ترتیب : آقای مهندس مهرداد هاشم زاده همایونی و آقای مهندس علیرضا سرحدی (بازرس اصلی) و آقای مهندس مصطفی کاظمی اسفه ( بازرس علی البدل) انتخاب شدند که تاپایان دوره اول مسئولیت راهبری کانون را عهده دار شدند . پروانه رسمی کانون بنام جناب آقای مهندس سید رضا هاشمی از طرف وزارت کشور صادر گردید و کانون فعالیت رسمی خود را در قالب ماده ده احزاب بصورت تشکلی حرفه ای غیر انتفاعی و غیر سیاسی شروع کرد .

وب سایت کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران

وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران - نسخه مناسب چاپ

Main-URL : http://ammi.ir/اخبار-و-مقالات/مقالات-معماری-و-شهرسازی/کانون-مهندسان-معمار-دانشگاه-تهران/
Short-URL : http://ammi.ir/Go/8441