اخبار و مقالات مربوط به پایتخت

انتقال پايتخت امكانپذير نيست انتقال پايتخت امكانپذير نيست

مساله انتقال پايتخت تهران از 20سال پيش در دوره دولت آقاي هاشمي مطرح شده است. در آن زمان نيز شهر سمنان يكي از گزينه‌هاي احتمالي پايتخت عنوان شده بود.

 
اهداف انتقال پايتخت اداری سياسی اهداف انتقال پايتخت اداری سياسی

ابوالفضل ابوترابی : عملکرد پایتخت هر کشوری به لحاظ اینکه قطب سیاسی و حکومتی هر مملکتی تلقی می‌شود، فراتر از یک شهر معمولی است بنابراین از این جهت اهمیت پایتخت‎‌ها برای استحکام حکومت‌ها نقش بسیار مهمی دارد؛ این موضوع برای کشور ما نیز صادق است. تهران به نوعی ایران شده است و هر خطری برای این کلان‌شهر تاثیر ملی برای کل کشور دارد.

 
انتقال پایتخت «به كجا و چگونه؟»انتقال پایتخت «به كجا و چگونه؟»

مهتا میر مقتدایی : تهران به عنوان مرکز اقتصادی و سیاسی کشور، شهری است که از نظر ظرفیت پذیرش جمعیت و فعالیت به حد اشباع رسیده و در وضعیت بحرانی به سر می‌برد. در چنین شرایطی، کاهش بار جمعیتی و عملکردی این شهر، اقدامی ضروری برای تداوم بقای آن به شمار می‌رود.

 
اصلاح وضع موجود مقدم بر انتقال پایتختاصلاح وضع موجود مقدم بر انتقال پایتخت

محمد عدالتخواه : انتقال پایتخت مساله‌ای است که همواره مورد توجه حکومت‌های گذشته ایران بوده است تا اینکه پس از تجربه‌های گوناگون انتقال پایتخت از سوی شاه عباس، نادرشاه، کریم‌خان زند و ... به شهرهایی چون اصفهان و در نهایت تهران به عنوان پایتخت فعلي، جامه جمعيت و ترافیک سنگین را بر قامت تهران دوخت و سنگ بنای تجارت‌های چند صد میلیاردی را در این شهر نهاد تا آن ده و روستای کوچک به کلان‌شهری این چنین تبدیل شود.

 
پنج ماموریت قبل از انتقال پایتختپنج ماموریت قبل از انتقال پایتخت

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری: شورای 15 نفره امکان‌سنجی انتقال پایتخت باید پنج مساله «نجات تهران» از بي‌تعادلی، ايجاد «قطب رقيب» به لحاظ اشتغال و جاذب جمعيت، «كاهش جذابيت سكونتي» از تهران، «مهار حوزه نفوذ» شهر تهران و «اجرا نشدن این طرح در گذشته» را مطالعه کنند...

 
تهران پایتخت ... به کجا؟تهران پایتخت ... به کجا؟

سوسن یزدانی : با شروع فصل سرد و رخ دادن پدیده وارونگی و پیرو آن آلودگی هوا در تهران ، دوباره بحث انتقال پایتخت گرم شده است. نظرات موافق و مخالف زیادی در این خصوص ابراز و دلایل مختلفی برای رد یا تائید آن ارائه می شود . هنگامی که صحبت از انتقال پایتخت می شود ، مجموعه ای از سوال های گوناگون در ذهن ایجاد می شود.

 
هذیان یک تهرانی هذیان یک تهرانی

یزدان هوشور : بعد از یکروز کار خسته کننده وقتی سرم را روی بالش گذاشتم ودر حال بین خواب وبیداری بودم یک مرتبه گفته های سخنرانان جلسه انتقال پایتخت که در انجمن مفاخر معماری ایران برگزار شده بود بصورت یک ترس وجود خواب آلوده ام را درخود گرفت که ایا واقعا میخواهند پایتخت را از تهران ببرند اگر پایتخت را ببرند ما چه باید بکنیم با ما میخواهند چه بکنند .

 
مروری بر ایده انتقال پایتخت مروری بر ایده انتقال پایتخت

نسیم ایران منش : شهر تهران از سال 1210 رسما توسط آقا محمد خان قاجار پایتخت شد و تا امروز تبدیل به یکی از پرجمعیت ترین و آلوده ترین شهرهای جهان گشته است . شهری با 730 کیلومتر مربع مساحت و بیش ازهشت میلیون نفر جمعیت که ازدهه 40 تا کنون رشد فزاینده آن ادامه دارد .

 
انتقال پايتخت يا اصلاح شيوه حكمراني؟انتقال پايتخت يا اصلاح شيوه حكمراني؟

فاطمه ظفرنژاد : حس ناآشنایی و غریبگی هرگاه كه حافظ از دیارش سفر كرد، عاطفه جوشانش را به غلیان آورد و به یاد یار و دیار زار گریست، ما چه كنیم كه بی ترك دیار غریب مانده‌ایم؟ انگار در بلادی دیگریم. هرچه چشم می‌دوزی این شهر همان شهر 5 سال پیش هم نیست چه رسد به دیار كودكی تو...

 
دعوا برسر جابجایی پایتخت!دعوا برسر جابجایی پایتخت!

فرخ باور : به نظر من به هیچ وجه نه صلاح است ما آرشیتکت ها و طراحان شهری وارد مقوله ی جابجایی پایتخت شویم و نه در واقع به ما ربطی دارد. آخرسر به قول ایتالیایی ها مانند گربه های درون یک گونی سرهم جیغ می کشیم و به سر و صورت هم چنگ می اندازیم. زیرا مساله برسر جنگ قدرت است و ربطی به جوجه ها ندارد، هرچقدر هم جوجه ها فکر کنند بزرگ شده اند و تخم می کنند...

 
12