نام و نام خانوادگی: علی کیافر
متولد: ثبت نشده است
تاریخ بروزرسانی رزومه: ۱۷ تیر ۱۴۰۲
بایگانی مقالات عضو: درج نشده است

معمار، شهرساز، پژوهشگر، تحلیلگر مسائل شهری، استاد دانشگاه

دارای درجه فوق لیسانس معماری و شهر سازی از دانشگاه ملی ایران و دکترای برنامه ریزی شهری و منطقه ای از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی آمریکا است. او بیش از چهار دهه فعالیت حرفه ای، دانشگاهی و پژوهشی داشته که نزدیک به سه ده  آن مقام های ارشد و مسئولیت های اجرایی در سطح مدیریت عالی در آموزش و پرورش کالیفرنیای آمریکا را شامل شده است.  دکتر کیافر بیش از ده سال نیز سرپرستی برنامه ریزی های آموزشی و  شکل دهی فضاهای آموزشی تعدادی از بزرگترین نهادهای آموزشی در جنوب کالیفرنیا را برعهده داشته است. افزون بر آن، او نزدیک به یک دهه در بالاترین رده های حرفه ای و اجرایی، مانند معاونت برنامه های آموزشی، طراحی و توسعه فضاهای آموزشی یک شرکت بین المللی مشاوران برنامه ریزی، معماری و ساختمان با ۷۲ هزار کارمند در۴۸ کشور جهان، فعالیت کرده است.

از ابتدای اقامت در آمریکا و به موازات فعالیت حرفه ای، دکتر کیافر به تدریس دانشگاهی در زمینه های طراحی شهری، طراحی کالبدی- فضایی شهرها، توسعه و بازسازی محله های شهری، شناخت شهرهای خاورمیانه در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، و مدیریت و برنامه ریزی جمعیتی، طرح های جامع فضاهای آموزشی، و برنامه ریزی، طراحی و ساخت فضاهای آموزشی در دانشگاه  کالیفرنیا – ریورساید پرداخته است.

 ایشان موفق به دریافت جوایز و تقدیرنامه های گوناگون از چندین دانشگاه و سازمان حرفه ای، منجمله “جایزه توسعه محله های شهری” از انجمن معماران آمریکا و “جایزه آموزش دهنده ممتاز” از دانشگاه کالیفرنیا شده است. همچنین دکترعلی کیافر جزء افراد اندکی در سطح بین المللی است که موفق به دریافت نشان “برنامه ریز برجسته فضاهای آموزشی” گردیده است. در زمینه آثار پژوهشی او دریافت کننده جایزه و تقدیر نامه از طرف داوران پنجمین دوره جایزه کتاب معماری و شهر سازی دکتر منوچهر مزّینی (۱۳۹۵-۱۳۹۷)، انجمن مفاخر معماری ایران، نیز بوده است.

علی کیافر مولف ده ها مقاله و فصل های کتاب در نشریات برجسته آکادمیک و حرفه ای، کتاب ها، مجلات و روزنامه های معتبر در کشورهای گوناگون جهان است. او برروی جلد نشریه های حرفه ای و فرهنگی قرار گرفته و مقاله های متعددی درباره او در نشریات حرفه ای و فرهنگی  به چاپ رسیده است. رسانه های رادیویی، تلویزیونی، چاپی و مجازی گوناگون بسیاری، منجمله شبکه های رادیویی و تلویزیونی اصلی در کشور آمریکا، با او ده ها گفتگو به عمل آورده یا از ایشان بخاطر تلاش ها و موفقیت هایش یادآوری و خاطر نشان کرده اند. به عنوان نمونه لوس آنجلس تایمز، یکی از معتبرترین روزنامه های ایالات متحده آمریکا، از علی کیافر چندین مقاله چاپ کرده، با او چند گفتگو انجام داده، و از او به عنوان یکی از پنجاه فرد برجسته نام برده است.

در طول بیش از چهل و شش سال اقامت در ایالات متحده، علی کیافر در گروه ها، سازمان ها و نهادهای آموزشی، دانشگاهی، حرفه ای، پژوهشی و فرهنگی متعددی فعالیت چشمگیر داشته است. او به بسیاری از کنفرانس های مختلف شهری، ایالتی، سراسری در آمریکا و کنفرانس ها و سمینار های بین المللی دانشگاهی، حرفه ای و اجتماعی دعوت شده، در تعداد بیشماری کنفرانس گروهی، سخنرانی شخصی، و کارگاه حرفه ای در شهرهای مختلف امریکا، کانادا، اروپا، آسیا و ایران شرکت نموده  و در زمینه های علمی، حرفه ای و فرهنگی ده ها سخنرانی داشته و گفتگو کرده  است. همچنین او مدیریت کل چندین کنفرانس سراسری در آمریکا و جلسات گوناگون حرفه ای و آموزشی در نقاط مختلف را به عهده داشته است.

علاوه بر مقوله های معماری، شهرسازی، و آموزش و پرورش در آمریکا، و گفتمان های جامعه، هویت و فرهنگ، شهرسازی و معماری در ایران، بویژه در دوران یک صد سال اخیر، دکتر کیافرسالیان بسیار در شناخت و شناسایی فرهنگ و هنر ایران زمین در زمینه های شعر، ادبیات، و سینما کوشا بوده که ماحصل این تلاش ها  پژوهش ها، مقالات، ترجمه های فارسی و انگلیسی، و سخنرانی های بیشمار در نشریات و رسانه های همگانی در نقاط مختلف ایران و شهرها و ایالات خارج از ایران بوده اند.

آخرین پژوهش دکترعلی کیافر به مقوله های دگرگونی های جامعه، فرهنگ، هویت، شهر، شهر سازی و معماری ایران در دوران مدرنیته پرداخته است. مجموعه چند جلدی این پژوهش جامع که بیش از۱۶سال کار مداوم برده است “روزنی بر شهر و معماری در این دیار، این روزگار” نام دارد. آن بخش از این مجموعه که  به گفتمان خاصِ  ویژگی ها و خیز و افت های معماری ایران در دوران مدرنّیت می پردازد، در این تاریخ – خرداد ماه  ۱۴۰۲ – در مراحل پایانی است.