لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

یکصد و چهلمین گفتمان هنر و معماری

«شهر در باغ» توصیف یا مفهومی لغوی نیست. یک اصطلاح در حوزه شهر و معماری است. یک تعریف است. با عمری حدود دو دهه در عرصه معماری و شهرسازی. در این مدت، در مجامع دانشگاهی و محافل علمی مورد بحث بوده و امروز در یکی دو کشور جهان در حال تجربه‌شدن است.
«شهر در باغ» با آن‌چه که «باغ‌شهر» می‌نامیم و مقوله‌ای مشخص در شهرسازی است، متفاوت است. مبانی نظری ویژه خود را دارد. با «باغستان» و عنوان‌های مشابه هم یکی نیست. مبحثی است که در صورت تحقق، سببِ پیدایش مفاهیم و تعریف‌های جدید در حیطه ی اقتصاد سیاسی خواهد شد. صحبت از مشاغل روستایی و مشاغل شهری است. صحبت از بهره‌مندی تمام مردم یک جامعه از تمام مواهب زندگی مدرن است.
یکصد و چهلمین گفتمان هنر و معماری به تعریف این مقوله نوین می پردازد و نگاهی وسوسه‌انگیز به داشته‌های یکی‌از شهرهای تاریخی ایران، سمنان، خواهد داشت. این‌جا صحبت از نوستالژی‌های رایج نیست، صحبت از آن نیست که «تمام شهرهای ما در دل باغ‌ها بوده‌اند!»، صحبت بر سر زندگی امروز و گسترش شهرها و خورده‌شدنِ روستا‌ها است. صحبت بر سر این پرسش است : تا کی می‌توان به عده‌ای گفت در روستاها بمانند و برای شهرها غذا تولید کنند. آنان که مخاطب این درخواست هستند، تا کی آن را اجابت خواهند کرد؟ این پرسش مطرح است : آیا عادلانه است عده‌ای در روستاها غذا تولید کنند تا عده‌ای دیگر در شهرها بگردند و از بهترین امکانات رفاهی، آموزشی و بهداشتی بهره‌مند شوند؟ اگر چنین نیست، سیمای زیستگاه‌های انسانی ما – شهر و روستا – در آینده چگونه خواهد بود یا بهتر است چگونه باشد؟
در این گفتمان، دکتر مصطفی بهزادفر، مهندس سیدمحمد بهشتی، مهندس نگار جوکار، دکتر محمدکاظم شربتدار، دکتر محمدمهدی محمودی و مهندس بهروز مرباغی سخن خواهند گفت که با نمایش فیلم و پرسش و پاسخ همراه است.

زمان:چهارشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۳ از ساعت ۱۶:۳۰
مکان:باغ موزه قصر ،‌ خیابان دکتر شریعتی ، خیابان مطهری شرقی
کتاب در ابتدای همایش توزیع می گردد.