لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

انجمن مفاخر معماری ایران نشست این هفته خود را به بررسی اسنادگران معماری و شهرسازی ایران اختصاص داده است.

علیرضا قهاری در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی برنا با بیان این مطلب گفت: این نشست با حضور اسنادگران معماری و شهرسازی برای تعیین تکلیف هزاران اسناد و مدارک مربوط به حوزه معماری و شهرسازی که در اختیار بخش خصوصی و عمومی قرار دارد برگزار می شود.

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران در ادامه افزود: جمع آوری اسناد و مدارک در هر حوزه و رشته می تواند به رشد و پیشرفت آن کمک کند در حالی که امروزه در دنیا ارزش این اسناد در مدارک شناخته شده است.

به گفته قهاری، آنچه از گذشته به میراث می رسد، چنانچه به صورت مکتوب و مدرن نگهداری شود می تواند مورد استفاده پژوهشگران قرار گیرد و به همین منظور علاوه بر آموزش آشنایی با مفاهیم و ارزش اسناد از دوره ابتدایی باید در سطح جامعه فرهنگسازی نیز صورت بگیرد.

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران گفت: اسناد دولتی براساس قانون پس از گذشت ۴۰ سال باید در اختیار مرکز اسناد ملی قرار گیرد اما بسیاری از اسناد قدیمی هم اکنون در تعدادی از ارگان ها وجود دارد که به ارزش آن واقف نیستند.

وی افزود: باید با تشویق و اعلام عمومی اسنادی را که در اختیار بخش عمومی و خصوصی وجود دارد خریداری و نگهداری کنیم.

قهاری عنوان کرد که انجمن مفاخر معماری ایران از سال ۸۴ به مرکز اسناد اعلام کرده تا بخشی را به اسناد معماری و شهرسازی اختصاص دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران-اردیبهشت ۱۳۹۰

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی