تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :1484

گزارش روز نخست دومین جشنواره باغ ایرانی

دومین جشنواره باغ ایرانی روز گذشته مورخ ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳، در باغ موزه قصر آغاز به کار کرد. روز اول جشنواره که  "به یاد باغ" نامگذاری شده بود با پخش فیلمی از نخستین جشنواره و خوش آمد گویی مهندس قهاری ریاست محترم انجمن مفاخر معماری ایران بصورت رسمی آغاز شد و آزاده شاهچراغی، شهریار سیروس، منیژه آرمین سخنرانی کردند و در انتها پنل گفتگو با حضور فاطمه ظفرنژاد و آقای حریری برگزار شد.

دومین جشنواره باغ ایرانی - سید علیرضا قهاری

در پنل اول قرار بود جناب آقای بهشتی سخنرانی نمایند که به دلیل برگزاری همایش بنیاد ایکوموس ایشان نتوانستند در این سخنرانی حاضر شوند و سرکار خانم دکتر آزاده شاهچراغی به ایراد سخنرانی پرداختند که خلاصه ای از آن به شرح زیر است:

دومین جشنواره باغ ایرانی - آزاده شاهچراغی

به عقیده اغلب باغ شناسان، الگوی چهارباغ ایرانی، الگویی چهار قسمتی است که دوجوی آب متقاطع وحوضی در مرکزآن قرار دارد.این نظر در طول بیش از شصت سال مطالعات علمی و آکادمیک مدرن انتشار یافته است تا جایی که حتی شرق شناسان غیر شرقی آنرا الگوی باغ های اسلامی نیز معرفی کرده اند و همچنین طراحان و معماران معاصر نیز همین الگوی چهار قسمتی را گاه مبنای ایده پردازی و الهام خود قرارداده اند.
اما برخی نسخ و کتب خطی به جای مانده از گذشته، بررسی دقیق نقشه های کاوش های باستان شناسی و همچنین واقعیت مشهود در باغ های تاریخی موجود ایران، طرح های دیگری از چهار باغ را به ما معرفی می کند که الزاما سطح باغ را به لحاظ هندسی به چهار قسمت تقسیم نمی کند بلکه براساس آن عرصه بندی های دیگری رخ می دهد. در این گزارش ضمن تلاش برای بازیابی طرح های دیگر الگوی چهارباغ ایرانی بر اساس یافته های علمی نوین، ردپای این بحث در آثار هنری- تاریخی گذشته از جمله در نگاره ها و باغ- فرش ها نیز بررسی می شود.
آنچه اولین نتایج این تحقیق برآن تاکید دارد اینست که :گویا تا کنون فقط به پرهیب باغ ایرانی یا شمای کلی آن دست یافته ایم و تا فهم عمیق آن راهی طولانی در پیش داریم.

Persian -garden -festival3

بعد از سخنرانی ایشان و پذیرایی از مهمانان جناب آقای شهریار سیروس در مورد جلوه باغ ایرانی در نقاشی ایرانی به سخنرانی پرداختند که خلاصه آن به شرح زیر است:

در هستی شناسی هنرهای ایرانی شیرازه ای نامرئی همه شاخه های هنر را به یکدیگر پیوند میدهد و معنایی خاص می بخشد.  در این بین رابطه نقاشی و باغ رابطه ای یگانه و در هم آمیخته دارند.

دومین جشنواره باغ ایرانی - منیژه آرمین

در گفتار چهارم خانم منیژه ارمین به سخنرانی در مورد جلوه های باغ ایرانی در هنر امروز پرداختند :

مفهوم باغ ایرانی را با طیف وسیع و متفاوت می توان در آثار هنرمندان مشاهده کرد.در مجموع به نظر می رسد که هنرمندان با توجه به عناصر باغ ایرانی، توانسته اند به نوعی  پدیده های خاص دیگری را همچون نور،سایه روشن و انعکاس را در آثار خود بیاورند و فضاهای بدیع و خلاقانه ارائه دهند

Persian -garden -festival1

در انتها پنل گفتگویی ترتیب داده شد که سرکار خانم فاطمه ظفر نژاد و جناب اقای حریری در آن شرکت داشتند به بررسی باغ ایرانی و تاثیر قنات در شکل گیری باغ ایرانی پرداختند و از نحوه ثبت قنات در فائو سخن گفتند.

دومین جشنواره باغ ایرانی

موضوعات مرتبط : باغ ایرانی    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید