لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

یکصد و سی و چهارمین گفتمان هنر و معماری

تاریخ، دانش پیچیده ای است که برای حصول به حقیقتی همیشه نسبی، ناگزیر از پیمودن راه های ناهموار و چالش برانگیز است. در طی قرون، تاریخ با شیوه های متفاوتی درک شده: از طریق نقاشی های به جا مانده بر دیوار غارها، ابزار انسان های نخستین، مطالعه سنگ نبشته ها، رویت بناهای باستانی، بررسی مجسمه ها، سکه ها و مهرها، مطالعه نامه ها، کتب خطی و سفرنامه ها و خاطرات و …

تاریخ شفاهی نیز که یکی دیگر از روش های درک تاریخ است، نوعی شیوه جمع آوری و آماده سازی اطلاعات به شمار می رود که از طریق ضبط مصاحبه با شرکت کنندگان در رویدادهای تاریخی به دست می آید. این روش، همچنانکه قدیمی ترین نوع تاریخ است (که مربوط به پیش از آغاز اختراع الفبا و ثبت تاریخ می شود) یکی از جدید ترین انواع آن نیز به شمار می آید.

تاریخ شفاهی مبتنی است بر مصاحبه ی رو در رو با تاریخ سازان. اگرچه بهره جستن از روایات شفاهی، به عنوان یک منبع تاریخی، امری همیشگی در تاریخ نگاری هر ملتی است، اما در بحث تاریخ شفاهی، مورخ، خود به تولید منابع تاریخ دست می زند.

موسسه تاریخ شفاهی معماری و شهرسازی اندیشه معاصر که از تیرماه ۱۳۹۰ به همت جمعی از علاقمندان و پژوهشگران در زمینه معماری و شهرسازی معاصر شکل گرفت، چندین پروژه مطالعاتی را در این حوزه به انجام رسانیده یا در دست اجرا دارد. این مطالعات تا کنون با مشارکت بیش از یکصد نفر از صاحب نظران و تاریخ سازان معماری و شهرسازی کشور تهیه و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است.

در یکصد و سی و چهارمین گفتمان هنر و معماری، که به ارائه طرح های این موسسه اختصاص دارد، طرحهای: کاخ گلستان – تاریخ شفاهی دکتر محمدامین میرفندرسکی – محله سکونتی منیریه (تهران)، طرح های هادی وزارت کشور و مجموعه اندیشه معماران معاصر، توسط خانم ها دکتر گیتی اعتماد ، دکتر شهلا اعزازی و آقایان مهندس ابوالحسن میرعمادی، مهندس پرویز طلایی و مهندس علیرضا عظیمی معرفی می شوند که با نمایش فیلم و پرسش و پاسخ همراه است.

زمان:چهارشنبه دوم مهر ماه ۱۳۹۳ از ساعت ۱۷ الی ۱۹:۳۰
مکان:باغ موزه قصر ،‌ خیابان شریعتی ، خیابان مطهری شرقی
کتاب راس ساعت ۱۷ توزیع می گردد.