لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

یکصد و نود و ششمین گفتمان هنر و معماری

معماری بایونیک، معماری طبیعت

ساختمان متشکل از سازه ای با فضای مشخص است که بشر را از شرایط سخت و آسیب های محیطی حفظ می کند و شرایط آسایش را برایشان فراهم می کنند. ساختمان ها از زمانی که تنها یک پناهگاه محض و سازه ای ابتدایی بودند تا امروز که دارای ویژگی های خاصی هستند، نخستین هدفشان بالا بردن آسایش و کیفیت زندگی بوده است. در این راستا، بشر، برای غلبه بر مشکلات؛ از طبیعت الهام گرفت اما جنبش های دوره مدرن و ساخت‌وسازهای مربوطه منجر به تخریب محیط زیست شد. استفاده گسترده از شیشه، فلز و دیگر مصالح ساختمانی صنعتی در ساختمان ها، نیازمند سیستم های مکانیکی متنوع و مقدار زیادی انرژی بود تا آب و هوا درون ساختمان را اداره کند.

افزایش هوشیاری محیطی که با بحران نفت در دهه ۱۹۷۰ تسریع شد، مطالبات جدیدی برای بهره وری انرژی، از جمله تهویه مطبوع طبیعی، ذخیره انرژی، عایق بندی و محافظت در برابر آفتاب را به همراه داشت. از زمانی که این مطالبات جدید ظهور کرد، مفهوم جدیدی به نام توسعه پایدار تکامل یافت. یکی از روش‌های توسعه پایدار، استفاده از تکنیک‌هایی است که از میلیون‌ها سال قبل توسط  طبیعت به کار گرفته و بهینه شده است. بایونیک موضوعی میان رشته ایست که با الهام از چگونگی حل مشکلات در طبیعت، جوابی برای مسائل موجود پیدا می کند.

علم بایونیک توسط جک ای استیل بنیان گذاشته شد؛علی رغم اینکه واژه نسبتا جدیدیست که به تازگی وارد حوزه زبان شده، اما از زمان های قدیم در جریان بوده است. بعد ها این علم توسط دیگر اندیشمندان پیشرفت کرد و با تغییراتی تحت عناوینی چون بایومیمتیک، بایومیمکری، بایومیمتیکس، پی دی ان و… ظهور کرد. موارد مذکور، علی رغم اصول و اولویت های به ظاهر مختلف، اهداف و نگرانی های مشابهی دارند و در نهایت منجر به ساخت بناهای پایدارتر می شوند.

بایونیک، تقلید آگاهانه به شکل مطالعه موردی راه حل‌های موجود در طبیعت به معنی دستیابی به یک بانک اطلاعاتی از راه حل‌های موفق می‌باشد، که راه‌گشای مشکلات پیش روی انسان امروز و نیازهای آن (به‌ویژه در زمینه معماری) است. بایونیک امروزه به همراه علم نانو و آی تی، جزو سه علم برتر دنیا محسوب می شود.

در یکصد و نود و ششمین گفتمان هنر و معماری، سرکار خانم مهندس فاطمه قارونی و آقایان دکتر محمدرضا متینی و دکتر محمد تحصیلدوست پیرامون معماری بایونیک سخن خواهند گفت. مدیریت پنل گفتگو بر عهده آقای مهندس بیژن علی آبادی قرار دارد که با نمایش فیلم همراه است.

زمان:چهارشنبه ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۴ از ساعت ۱۶ الی ۱۸
مکان:باغ موزه قصر ،‌ خیابان شریعتی ، خیابان مطهری شرقی
پارکینگ اتومبیل برای شرکت کنندگان در برنامه پیش بینی شده است.