لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

به نام خدا

دویست و هشتمین گفتمان هنر و معماری

آن گونه که اغلب متفکران پیدا و پنهان اشاره کرده‌اند، خلاقیت، اغلب حاصل محدودیت‌ها و درهم شکستن قواعد علمی است. این موضوع به قدری در رشد اندیشه ها و نظریه‌پردازی مهم است که تئودور و آدورنو می‌گوید: «علم، نیازمند کسانی است که از آن سرپیچی کنند».

معماری معاصر ایران، از نبود نظریه‌ی جامع و یا راهبرد متحد رنج می‌برد. این کمبود باعث شده تا معماران ما کمابیش از دو قرن گذشته از مکاتیب فکری غرب و گاه شرق پیروی کنند و در تمام این مدت به لجام گسیختگی در معماری شهرهایمان دامن زده شود. به راستی آیا نظریه‌پردازی معماری، نیازمند پیمودن فرآیند خاصی است و یا باید با تلاش و کوشش به بسط اندیشه و مکتوب کردن تجارب‌مان اقدام کنیم

با مروری ساده در معماری جهان درمی‌یابیم که اشاعه اندیشه‌ها، صرفاً یک مسیر دارد و آن از طریق گفتمان است. از این منظر، این نشست نیز با رویکردی نقادانه از زبان دو معمار جوان به معرفی و نقد آثاری می‌پردازد که در به راه افتادن جریانی موسوم به “معماری‌های در حال ظهور” می تواند مورد توجه قرار گیرد.

آقایان سعید گلستانی و امیرحسین حاجی‌زاده در دویست و هشتمین گفتمان هنر و معماری، به معرفی تجربیات خود در حوزه‌ی معماری‌ خواهند پرداخت که با نمایش فیلم همراه است.

زمان: چهارشنبه ۹ تیر ماه ۱۳۹۵ از ساعت ۱۶ الی ۱۸

مکان: موزه هنرهای آئینی امام علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) – بالاتر از ظفر – بلوار اسفندیار – شماره ۳۵