لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

سومین جایزه میرمیران با موضوع “خانه نور” و پیوند ناگسستنی نور و معماری، دوم اردیبهشت در خانه هنرمندان اهدا می شود. به گزارش مهر، نشست خبری سومین جایزه میرمیران صبح دیروز با حضور ایرج اعتصام رئیس هیئت داوران این جایزه، علیرضا قهاری رئیس مفاخر معماری ایران و حمید میرمیران رئیس بنیاد میرمیران در محل بنیاد معماری میرمیران برگزار شد.

در ابتدایاین نشست، اعتصام با تشریح فعالیت های بنیاد میرمیران گفت: ایجاد برپایی بنیاد میرمیران در زمان حیات زنده یاد هادی میرمیران بنا نهاده شد. با علاقه شخصی میرمیران به قشر جوان، این بنیاد در جهت جذب و پرورش معماران جوان همت گمارده است تا ترکیبی از معماران آکادمی و حرفه ای را تحت پوشش قرار دهد. با مرگ زود هنگام میرمیران، این بنیاد با این اندیشه پایه گذاری شد و برنامه های پژوهشی و آموزشی را در سرلوحه کارهای خود قرار داده است.

اعتصام درباره سومین جایزه میرمیران اظهار داشت: برای این دوره از جایزه، ما شورای سیاستگذاری را تعیین و با توجه به نقش نور در معماری که یکی از مباحث مهم و مغفول مانده معماری است را به عنوان موضوع این جایزه انتخاب کردیم. این دوره از جایزه به طراحی مفهومی نور و پیوند ناگسستنی نور و معماری اختصاص دارد که علاقمندان می توانند تا ۲۶ بهمن ماه آثار خود را برای سومین جایزه میرمیران ارسال کنند.

در این دوره، بررسی معماری سنتی و ارائه ایده های جدید برای طراحی نور در معماری مد نظر هیئت انتخاب آثار است. قهاری نیز در این نشست با بررسی اهداف بنیاد میرمیران گفت: این بنیاد ۳ هدف اصلی را سر لوحه برنامه های خود قرار داده است.

اولین هدف ما ترویج فرهنگ معماری است زیرا ما در کشوری به سر می بریم که بزرگترین شاخه فرهنگی آن معماری می باشد، اما در زمان معاصر، این موضوع مهجور مانده است. دومین هدف، ارتقای معماری کشور است و سومین هدف ساماندهی نظام شهرسازی است که امری ضروری می باشد.

وی افزود: بنیاد میرمیران با توجه به انتخاب سال ۲۰۰۹ از طرف یونسکو به نام شیخ بهایی و نقش این فرهیخته ایرانی در معماری کشور، برنامه هایی را در سال میلادی جاری با همکاری انجمن مفاخر معماری ایران، نظام مهندسی کشور، میراث فرهنگی و… اجرا خواهد کرد.

همچنین میرمیران در این نشست با اشاره به برگزای جایزه معماری میرمیران گفت: جامعه معماری اگرچه از تشکیلات آکادمیک و مهندسی قوی برخوردار می باشد، اما در زمینه ارتباط با عموم مردم دچار مشکل است. یکی از اهداف برپایی این جایزه، خارج کردن حالت بسته معماری امروز جامعه ایران است. ما بر همین اساس از عباس کیارستمی در هیئت انتخاب آثار بهره خواهیم برد تا زمینه ارتباط وسیع تری با جامعه هنری و حرفه ای کشور برقرار کنیم.

 وی در ادامه افزود: این جایزه هر ساله برگزار خواهد شد و از این به بعد قصد داریم موضوع مفهومی را مانند موضوع نور در این جایزه لحاظ کنیم.ایرج اعتصام، داراب دیبا،علی اکبر صارمی ، سید علیرضا قهاری، شهاب کاتوزیان ، عباس کیارستمی و حمید میرمیران هیئت داوران این جایزه هستند.

منبع: سایت نمایه تهران-اردیبهشت ۱۳۸۸

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی