لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

گروه معماری اتکینز ( Atkins) در شب ۹ اکتبر سال ۲۰۰۸ برنده ی دو افتخار “معمار سال”و”جوانترین معمار” خاورمیانه شد.
در میان ۱۱ جایزه جشن باشکوه دبی اتکینز جزو معدود گروه هایی بود که در چهار دسته بندی گروه های فینالیست حاضر شده بود و موفق به کسب پر افتخارترین های این جشن شد.

تیم اسکیو (Tim Askew) مدیر امور خاور میانه و هند گروه معماری اتکینز می گوید: ” این انتخاب بسیار خوشاید است و به عنوان نمونه بیانگر میزان کیفیت و تنوع کارهای گروه در نقاط مختلف منطقه است.” [ شاعرانه، تازه و بدیع ، مسئولیت پذیری] چند کلمه ی کلیدی است که گروه داوری برای انتخاب “معمار سال” به کار برده اند.

نیکولاس بیلی یکی از سرپرستان ارشد معماری در منطقه که صفت پایداری را با خود به همراه دارد برنده ی این عنوان شده است. او پس از دریافت جایزه می گوید:” من بسیار شکه و هیجان زده شده ام ولی بسیار خوشحالم”. بیلی با ساخت پروژه هایی چون الشرق و محبولا در کویت، بوبایی دایینگ در هند و نوماس توورز در بحرین کلاس منطقه را تا درجه ی جهانی بالا برده است.
به این صورت که بناهای ساخته شده توسط وی تنها ویژگی زیبایی و آیکونیک را ندارند بلکه در ساختی علمی دارند و بر مبنای فلسفه ی پایداری بنا شده اند.

نشانه های طراحی بیلی در افرادی که با او کار می کنند هم به عنوان یک منبع الهام دیده می شود؛ به عنوان مثال کرمی وانگ(Carmy Wong) که برنده ی “جوان ترین معمار سال ” شده است، معاون ارشد تیم طراحی است. وانگ ۳۱ ساله به عنوان ایده دهنده و کانسپت ساز در طرح هایی چون الشرق، فروشگاه های شهر ایزا، ایستگاه دورات پترول و مستر پلان العرین با شعار ” ایده ای ساده ، راه حل های ساده” فعالیت داشته است و از نظر تیم داوری کارهای او به اندازه جزایر استوایی زیبا هستند.

کرمی می گوید:” بحرین اولین مکان بیگانه زندگی من است و من بسیار خوشحالم که می توانم در این فرهنگ جدید بمانم و این عنوان برای من بسیار ارزشمند است.”