لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

انجمن مفاخر معماری ایران نکوداشت «داوید اوشانا» ـ معمارآشوری ـ را در آستانه هشتادمین سالروز تولد او برپا می‌کند.
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجوان ایران(ایسنا)، در مراسم نکوداشت این معمار برجسته ،محمد منصور فلامکی،سیروس باور و مهدی علیزاده سخنرانی خواهند کرد.
این مراسم همزمان با هشتادمین سالروز تولد این هنرمند نقاش،معمار و موزیسین روز یک‌شنبه ـ ۱۷ بهمن‌ماه ـ در تالار بتهوون خانه هنرمندان ایران برپا می‌شود.

داوید اوشانا زمستان سال ۱۳۰۸ در شهر کرمانشاه متولد شد. دو سال آخر دبیرستان را در مدرسه البرز به پایان رساند و در همین دوره شروع به طراحی و نقاشی کرد. او سال ۱۳۳۰ در کنکور دانشکده هنرهای زیبا شرکت کرد و موفق شد اما یک سال بعد تحصیلات خود را در این دانشکده و در آتـلیه مهندس فروغی شروع کرد و در نهایت تیرماه سال ۴۲ با ارائه پروژه دیپلم و اخذ درجه عالی فارغ التحصیل شد.

پس از فارغ‌التحصیلی به استخدام شرکت نفت درآمد و پس از بیست و هفت سال فعالیت در سال ۶۹ بازنشسته شد و البته به موازات کار در شرکت نفت در دفترشخصی معماری‌اش نیز فعال بود.
فعالیت‌های او در این دفتر در دفتر شخصی در دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ بر جریانات معماری آن روز تأثیر گذار بود و تعداد زیادی پروژه به ویژه در زمینه معماری مسکونی از او باقی مانده است.

داوید اوشانا هنرمندی چند بعدی است. او علاوه بر معماری، در رشته‌های موسیقی، نقاشی، طراحی و ساخت اتومبیل فعالیتهای چشم‌گیری دارد.
از افتخارات او در زمینه موسیقی می‌توان به انتخاب او برای سرپرستی برنامه‌های موسیقی رادیو «خانه فرهنگ فرانسه» در سال ۳۰ و همچنین فعالیت در ارکسترجاز رادیو تهران در سال ۳۲ و همچنین اجرای کنسرتهای متعـدد آشوری اشاره کرد.

در زمینه نقاشی نیز او دارای سبکی شخصی است. تکرار نقش الگوهای ثابت در کارهای او برای بیان منظور نقاش، شیوه‌ای ابداعی و شخصی به شمار می‌رود.
در زمینه طراحی و ساخت اتومبیل دست ساز، سریالی از اتومبیل با عنوان «عقاب» توسط اوشانا طراحی و ساخته شد. با این وجود زمینه اصلی فعالیت هنری داوید اوشانا معماری است و در این عرصه هنرمند صاحب سبکی است.

به گزارش ایسنا،در مراسم بزرگداشت این هنرمند معمار گروه کر انجمن آشوریان قرار است ،سرود جمهوری اسلامی را اجرا کنند.

خبرگزاری دانشجویان ایران ، تهران -سرویس: فرهنگ و هنر – هنرهای تجسمی