لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

پیش درآمدی بر هم اندیشی از تبار هنر
یکصد و سی و یکمین گفتمان هنر و معماری

سال‌های چهل، به باور بسیاری از معماران و شهرسازان، سال‌های آغازین بازآفرینی ارزش‌های معماری است. در جای‌جای ایران نشانه‌هایی از رونق مجدد معماری هویت‌دار و منطبق با نیازهای زمانه دیده می‌شود. از خانه‌های ساخته‌شده در خیابان‌های نوساخته مرکزی تهران تا عمارت‌های یادمانی در همدان و مشهد و جاهای دیگر، نشان از این نوزایی دارد. معماری تطبیق ‌یافته با نیازهای جامعه‌ای که در دل طوفان‌های مهیب سیاسی و اقتصادی کم‌کم راه خود را می‌جوید و می‌پیماید و عناصر زندگی مدنی، معماری و هنر، آهسته‌آهسته مسیر خود را می‌یابد. در این دوره است که معماران منزوی فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های داخلی، پس از دو دهه تجربه، مجال بروز می‌یابند و آثاری خلق می‌کنند که تفاوت آشکار با معماری دوران تحول و معماری ایران بین دو جنگ اول و دوم جهانی دارد که از سویی توسط بزرگانی چون آندره گدار و سیروف نمایندگی می‌شد و از سوی دیگر توسط وارطان و مشیری و دیگران.
معماران معرفی‌شده در سال‌های چهل، ویژگی مهمی دارند: اینان معماران هنرمندی بودند که دستی در دیگر رشته‌ها و حوزه‌های هنری هم داشتند. در نقاشی، موسیقی، مجسمه‌سازی و نمایش.داوید اوشانایکی از این معماران، و آغاز شکوفایی‌اش در همان سال‌های چهل است. معمار هنرمندی که در کنار کار حرفه‌ای خود در دفتر فنی شرکت نفت، موسیقی می‌سازد، نقاشی می‌کند و خودرو هم طراحی می‌کند. اوشانا خالق آثار متنوع معماری در این سال‌ها است که ویژگی تمام آن‌ها، تعلق به زمان ما و جوهر مدرن آن‌ها است. در میانِ آثار او در کنار خانه‌های خوش‌ساخت و مدرسه‌های با هویت، بناهای مذهبی ماندگاری هم هستند که جملگی سرشار از روح احترام به انسان و نیازهای زیبایی‌شناختی و روانی اوست. این هنرمند بزرگ که در سال ۱۳۰۸ در کرمانشاه متولد شد، در کنار هانیبال الخاص دو چهره بزرگ هنری معاصر این خطه حماسی ایران به شمار می‌روند. داوید اوشانا در چهارم مردادماه ۱۳۹۳ از میان ما رفت. به یاد او جمع می‌شویم و یاد و معماری‌اش را گرامی می‌داریم.
در یکصد و سی ‌و یکمین گفتمان هنر و معماری، شهاب‌الدین ارفعی، سیروس باور، سیدمحمد بهشتی، حمید حیدری مهوار، احمد محیط طباطبایی، آرش طبیب زاده، محمدمنصور فلامکی، علیرضا قهاری، کارلین عیشو نژادیان، نینوس مقدس نیا و بهروز مرباغی حضور خواهندداشت. در ابتدای نشست مستندی از معماری معاصر ایران پخش خواهدشد.

زمان:چهارشنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۳ از ساعت ۱۷ الی ۱۹:۳۰
مکان:باغ موزه قصر ،‌ خیابان شریعتی ، خیابان مطهری شرقی