لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

سلسله نشست‌های «من و معماری معاصر ایرانی»
نشست اول: چهارشنبه ۲۲ مهرماه ۱۳۹۴، باغ‌موزه قصر، تهران
گزارش اول : ۱۳۹۴/۰۷/۱۲

در ایران، در روستاها و شهرها، میلیون ها بنا و اثر معماری وجود دارد. بسیاری از آن ‌ها، احتمالا، بر اساسِ طرح و نقشه‌ای معمارانه ساخته نشده‌اندو یا اساسا فاقد ارزش‌های زیبایی‌شناسی و معماری هستند. در تمام دنیا چنین است. اما آیا نمی‌توان از میان انبوه بناهای موجود در این سرزمین، صد اثر را که واجد ارزش‌های معماری و زیبایی‌شناختی باشند، انتخاب و معرفی کرد؟ صد اثری که ویژگی‌های زیر را داشته‌باشند:

متعلق به دوره معاصر و متاخر باشند. بناهایی که در ۶۰ سال گذشته ساخته‌شده‌اند؛
حتی‌الامکان، غیر یادمانی بوده و در حوزه بناهای کاربردیِ خصوصی و عمومی باشند؛
هنوز پابرجا و قابل استفاده باشند.
در روندی برنامه‌ریزی‌شده، از یکصد معمار ارجمند کشور خواسته می‌شود یک بنا و اثر معماری را که با مبانی نظری خود او، نمونه معماری معاصر ایرانی است ، به مخاطبین معرفی نمایند. در این انتخاب و معرفی، اصول زیر مورد تاکید برگزارکننده است:

سخنران و معمار ارجمند فقط به توصیف علل انتخاب آن اثر می‌پردازد و از نقد آثار دیگر پرهیزمی‌کند؛
معمار ارجمند مصداق مورد نظر خود را با استناد به مبانی نظری خود معرفی می‌نماید؛
معمار ارجمند اگر موافق معرفی نمونه‌ای از معماری ایرانی- اسلامی است، مصداق را از میان آثاری معرفی می‌کند که کارکرد عادی و عمومی دارد، مثل خانه، کارخانه، اداره و غیره.
ویژگی‌های ایجابی اثر را در تایید مبانی موردنظر خود بیان می‌کند نه ویژگی‌های سلبی را؛
نمونه‌ها از آثار خود معمار نباشد.
قرار است، در صورت توفیق، در ده نشست، در طول یک سال، یکصد نمونه‌ قابل‌قبولِ معماری معاصر ایران توسط یکصد معمار، در نشست‌های انجمن مفاخر معماری ایران، معرفی شود. انجمن علاقمند است این نشست‌ها را مستندسازی و نمونه‌های برگزیده و استدلال‌های معماران را در سایت انجمن و معمارنت منتشر نماید و با تدبیریِ منطقی و ویرایشی شایسته، بصورت کتاب منتشر نماید.

اهداف این برنامه عبارت است از:

تبیین اصول معماری معاصر ایرانی از طریق ارائه مصادیق توسط معماران صاحبنظر ایرانی
کمک به جریان نقد معماری بدون ورود به حاشیه‌ها و مسائل جانبی؛
کمک به تولید علم برای دانشکده‌های معماری کشور؛
گسترش فضای مودت و هم‌اندیشی در میان اهالی هنر و حرفه.
در نخستین نشست، که در روز چهارشنبه ۲۲ مهرماه برگزار می‌شود، ده تن از صاحبنظران معماری و شهرسازی ایران، به شرح زیر، بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه فرصت خواهندداشت تا اثر مورد نظر را معرفی نمایند . تا کنون معماران ارجمندی برای شرکت در برنامه اعلام آمادگی نموده‌اند:

سیروس باور، کاوه بذرافکن، فرامرز پارسی، ایمان رئیسی، علی‌رضا قلی‌نژاد پیربازاری، ابوالفضل قمشه‌ای، حسن متقی، اسکندر مختاری، ابوالحسن میرعمادی، حمیدرضا ناصرنصیر، کارلین عیشو نژادیان، محمدرضا نیکبخت، شهریار یقینی و . .

در جریان این نشست‌ها، از مستمعین و حضار در نشست دعوت خواهدشد در بحث شرکت فعال داشته‌باشند و نظر خود را در مورد بناهای معرفی‌شده توسط معماران بیان کنند. همچنین از آنان خواسته خواهدشد نظرات مکتوب خود را از طریق ایمیل به دبیرخانه انجمن ارسال نمایند. در پایانِ نشست‌ها، از میان گزارش‌هایی که توسط شرکت کنندگان و بینندگان برنامه‌ها ارائه شده، به گزارش‌های برتر لوح تقدیر و گواهی از سوی انجمن مفاخر معماری ایران اهدا خواهدشد.

این برنامه با همکاری سایت معمار نت برگزار می شود.

مدیر پروژه:بهروز مرباغی
مشاوران:انوشه منصوری، مهرداد بهمنی
دبیر اجرایی:نگار جوکار