لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

قزوین – استان سال ۱۳۹۷

به همراه آئین رونمائی تمبر جاده ابریشم

ساماندهی و تسهیل حضور گردشگران از ضرورتهای نخستین احیا گردشگری در بافت های تاریخی است. در این میان تعریف و احیاء‌ مسیرهایی مشخص و یا نیمه مشخص برای مهیاسازی و هدایت گردشگران در بافت های تاریخی که با امکانات فضایی وخدماتی شهر میزبان از یکسو و امکانات زمانی و اقتصادی گردشگران میهمان از سوی دیگر منطبق باشد و در بازه زمانی مشخص، بیشترین امکان بهره برداری از گردشگری در بافت تاریخی را برای گردشگران با اهداف متنوع برآورده سازد سوالی است که در ساماندهی مسیرهای گردشگری در بافت های تاریخی مورد توجه است.

برنامه ریزی و تعریف مسیر گردشگری دربافت تاریخی شهر قزوین با تکیه بر تجربیات جهانی در کشورهای مختلف و با بهره برداری از شیوه برنامه ریزی لایه ها در راستای یافتن بهترین پاسخ برای طیف متنوع گردشگران و امکانات و پتانسیل های بافت تاریخی از نخستین تلاش ها در کشور در این حوزه به شمار می رود.

در دویست و نود و سومین گفتمان هنر و معماری که به مناسبت تعیین استان قزوین به عنوان استان سال ۱۳۹۷ به معرفی مسیر گردشگری در بافت تاریخی شهر قزوین اختصاص یافته است، پروژۀ “تهیه طرح اجرائی مسیر گردشگری محدوده دروازه درب کوشک تا دروازه امام زاده حسین (ع)” ارائه می گردد که توسط مهندسان مشاور بیان طرح محیط به کارفرمائی شهرداری قزوین در حال انجام است. ارائه طرح توسط خانم مهندس آیدا آل هاشم و آقای دکتر احسان دیزانی صورت می گیرد که با نمایش فیلم همراه است، دبیر پنل خانم دکتر نسیم ایرانمنش هستند.

همچنین در این برنامه، آئین روزنمائی تمبر جاده ابریشم به همت شورای عالی تمبر برگزار می شود که هدایت آن را آقای مهندس علی اکبر نصرآبادی برعهده دارند.

زمان: چهارشنبه ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۵:۳۰ الی ۱۷:۳۰

مکان: موزه هنرهای دینی امام علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) – بالاتر از ظفر – بلوار اسفندیار – شماره ۳۵