لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

رییس هیات مدیره انجمن مفاخر معماری گفت: از این مساله که برای مردم تهران درباره ساخت سرویسهای بهداشتی پیش آمده است، خجلم!

سید علیرضا قهاری در گفت و گو با خبرنگار هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره ساخت سرویسهای بهداشتی عمومی در ۶۰ نقطه از سطح شهر تهران، اقدام سازمان زیباسازی شهر را در این راستا، در جهت نازیباسازی شهر دانست و تصریح کرد: اگر نگوییم در این باره بی دانشی صورت گرفته، به طور قطع، تسامح شده است.

وی همچنین یادآوری طرح پیشنهاد تعریش خیابان ولیعصر (عج) از سوی شهرداری، با ابراز تعجب از این که چرا شهرداری تا این حد اشتباه می کند، گفت: شهر تهران سالهاست نیازمند سرویس های بهداشتی و توالت عمومی است؛ شهرداری اقدامی مفید با صرف بودجه ای در این راستا انجام می دهد، اما حیف است و تعجب دارد که چرا کارشناسی نکرده و در کارشان همه را معترض می کند.

این معمار شهرساز با تاکید بر ضرورت در نظر عمومی نبودن سرویس های بهداشتی در شهر، گفت: برای رفتن به چنین مکانی، نیاز نیست که لزوما جلوی چشم و سرگذر عابران باشند. بلکه با یک تابلو می توان مساله را حل کرد.

قهاری اذعان داشت: از آنجا که شیوه ساخت و مکان یابی این سرویسی ها مساله تعجب آوری است، به فکرمان نرسید که شاید عمدی در کار بوده باشد.

وی به عنوان نمونه به سرویس بهداشتی ساخته شده در مجاورت عکاسخانه شهر اشاره کرد و گفت: خیابان بهار شیراز محله ای خوب و اصیل است که تنها منطقه عمومی آن، همان عکاسخانه با معماری مثلثی گچی اش است که با مشاهده ساخت بنایی به عنوان توالت عمومی در مجاورت آن ابتدا فکر می کردم که دارند موزه دیگری می سازند.

او با اشاره به گفته یکی از مسوولان زیباسازی مبنی بر حل مسائل و معضلات اجتماعی در منطقه بهار شیراز با ساخت توالت های عمومی، تاکید کرد: حل معضل اجتماعی، کار شهرداری نیست؛ ضمن آن که قرار نیست برای حل معضلی در شهر، معضل دیگری اضافه کنیم، شهر تهران به اندازه کافی زشت هست، پل هایی که می سازیم جزو زشت ترین پل های دنیاست چرا که هیچ طراح زیبا شناسی روی آنها کار نمی کند، ساختمان ها هم که بی قواره و زشت ساخته می شوند. معماران هم از امضا کردن این نقشه ها شرم دارند.

رییس هیات مدیره انجمن مفاخر معماری ایران گفت: اگر هم قرار است اقدامی صورت گیرد که دست کم یک دوره مدیریتی بک شهردار باشد که مثلا یکی از معضلات مردم تهران برطرف شد، خیلی بد است که گفته شود در زمان این آقای شهردار نمایش شهر به توالت تبدیل شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا-اردیبهشت ۱۳۸۴

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی