You are currently viewing تنها قنات ۲ طبقه جهان در آستانه نابودی

کاشان _ ایرنا _ صدور پروانه ساختمانی در حریم قنات “مون” به عنوان تنها قنات ۲ طبقه جهان این اثر بزرگ تاریخی را در آستانه نابودی قرار داده و اگر این پروانه‌ها توسط دستگاه‌های ذیربط ابطال نشود تا چند سال دیگر از این اثر ارزشمند چیزی باقی نخواهد ماند.

به گزارش ایرنا، قنات ۲ طبقه “مون” در اردستان با قدمت بیش از یک هزار سال تنها قنات ۲ طبقه شناخته شده در جهان است و بر اساس اسناد تاریخی، قدمت این قنات به دوران کیانیان، اشکانیان و ساسانیان می رسد.
این قنات چهار کیلومتر طول و عمق مادر چاه آن به ۳۰ متر می‌رسد و در سال ۱۳۹۵ به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است.

متاسفانه اخیرا شهرداری برای یکی از املاک واقع در حریم این قنات پروانه ساخت و ساز صادر کرده که با مخالفت های زیادی از طرف مردم و اداره میراث فرهنگی اردستان مواجه شده و لازم است دستگاه های مربوط و شهرداری برای صیانت از این اثر تاریخی تدبیر و چاره اندیشی کنند و از صدور پروانه های ساختمانی در حریم قنات که خلاف ضوابط و قوانین میراث فرهنگی است جلوگیری کنند.

رییس هیات امنای قنات ۲ طبقه مون روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: شهرداری برای ملک واقع در حریم قنات پروانه ساخت و ساز صادر کرده و اگر این بنا ساخته شود کوره قنات دچار ریزش شده و به طور کلی تخریب می شود.

محمد فرهادیان افزود: هرچند ملک متعلق به شهرداری بوده و توسط مزایده به مالک کنونی فروخته شده اما در جریان واگذاری از اداره کل آب منطقه ای استان اصفهان استعلام نشده است، فاصله قانونی تا دهنه قنات باید ۱۰ متر باشد تا ساخت و ساز آسیبی به قنات نزند.

وی اظهار کرد: آزادسازی مسیر قنات و ابطال این پروانه ساختمانی خواسته ماست و پیگیری های لازم از طریق مراجع قضایی و دیوان عدالت اداری برای این مهم را تا حصول نتیجه نهایی انجام خواهیم داد.

رییس هیات امنای قنات ۲ طبقه مون بیان کرد: شهرداری باید به فردی که قصد ساخت و ساز در حریم قنات را دارد در جای دیگری زمین واگذار کند و جبران خسارت مالک با شهرداری است.

حریم قنات بر مبنای عرف و قانون باید رعایت شود

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی در جلسه بررسی مشکلات قنات ۲ طبقه مون در مسجد حضرت حجت (عج) محله مون سادات اردستان گفت: در خصوص موضوع قنات باید طبق عرف و قانون عمل شده و حریم قنات رعایت شود.
حجت الاسلام سید صادق طباطبائی نژاد افزود: از انجام کار بدون ضابطه و خارج حدود قانونی خودداری شود.
وی اضافه کرد: طول قنات های شهرستان بیش از ۲۰۰ کیلومتر است که در این ارتباط اردستان رتبه نخست در استان اصفهان را به خود اختصاص داده، تعدادی از این قنات ها ازجمله قنات ۲ طبقه مون از داخل بافت مسکونی شهر عبور می کند.
نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قنات ۲ طبقه مون در جهان منحصر بفرد است و در سال ۱۳۹۵ ثبت یونسکو شده، جدای این موضوع هر قنات حریم خاص خود را دارد که باید در ساخت و سازها مورد توجه قرار گیرد.
حجت الاسلام طباطبائی نژاد با اشاره به اینکه در یکسال اخیر خیلی از مسوولان جابجا شدند گفت: این جابجایی ها گاهی کارها را به تاخیر انداخته، در رابطه با موضوع قنات ۲ طبقه مون درخواست ما رعایت حریم قنات است، از طرفی چون کار به دادگاه کشیده شده گویا حکم صادر شده و باید قانون رعایت شود.
وی افزود: از فرماندار خواسته ام نشست تخصصی در فرمانداری با حضور نمایندگان قنات و مسوولان مربوطه برگزار شود تا موضوع بررسی تخصصی شده و مسوولان دادگاه هم حضور داشته باشند تا حقی از کسی ضایع نشود.
نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قبل از واگذاری زمین در محله محال و روی قنات به من اطلاعی داده نشده از متن رای دادگاه هم اطلاعی ندارم ولی آنچه‌ مهم است این که اهالی محل روی قنات حساسیت ویژه دارند و امیدواریم این جلسه به نتیجه مطلوب برسد و مشکل برطرف شود.
حجت الاسلام طباطبائی نژاد گفت: موضوع مهم این است که از سال های گذشته نیز به حریم قنات تجاوز شده از فرماندار و شهردار می خواهیم مسیر قنات را نشانه گذاری و مشخص کنند تا در زمان ایجاد تاسیسات شهری آسیبی به این حریم وارد نشده و ساخت و ساز انجام نشود.
وی راهکار حل موضوع را صدور حکم دادگاه اعلام کرد و افزود: باید این موضوع از طریق دادگاه حل و فصل شده، شهرداری دیگر اجازه ساخت و ساز روی مسیر قنات را ندهد، چرا که این حق مالکان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

قنات ۲ طبقه مون جایگاه ویژه داشته و موضوع خاصی است

فرماندار اردستان در این نشست گفت: قنات ۲ طبقه مون جایگاه ویژه داشته و موضوع خاصی است، چراکه این قنات تنها به مالکان آن تعلق ندارد بلکه به کل جهانیان مربوط است.
سید محمد هادی احمدی طبا افزود: موضوع رسیدگی به ساخت و ساز در حریم قنات ۲ طبقه کاری حقوقی است و روی آن حکم قضایی صادر شده، دادگاه تجدید نظر حکم بدوی را شکسته و به دادگاه برگشت داده است.
وی اظهار کرد: مسوولان مربوطه همه درگیر کار هستند و نیاز به نشست تخصصی و کار کارشناسی در شهرستان دارد که در هفته آینده این نشست برگزار خواهد شد.
فرماندار اردستان بیان کرد: شهر اردستان روی قنات های مختلف واقع شده، اگر بخواهیم همه حریم ها رعایت شود دیگر شهری باقی نمی ماند.


در حال حاضر عملیات ساخت وساز روی قنات تعطیل شده است
احمدی طبا گفت: موضوع قنات ۲ طبقه باید از طریق قانون و بدور از احساسات محلی پیگیری شود و نباید با اظهار نظرهای مختلف احساسات مردم را تحریک کرد.
وی افزود: حکم دادگاه هر چه باشد اجرا خواهد شد و اگر قاضی حکم بدهد شهرداری موظف است زمین دیگری به فردی که زمین را خریداری کرده تحویل دهد.
فرماندار اردستان بیان کرد: اداره های ذیربط از جمله اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، منابع آب و جهاد کشاورزی حامی قنات ۲ طبقه مون هستند و اکنون که دادستان دستور توقف ساخت و ساز را داده نباید هیجانی برخورد شود و راهکار عملی آن است که در این زمینه با کار کارشناسی و با حضور مسوولان مربوطه کار پیگیری شود تا به نتیجه برسد.

ساخت و ساز در حریم آبراه قنات ۲طبقه انجام شده است

سرپرست اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اردستان نیز گفت: ساخت و ساز در حریم آبراه قنات در اردیبهشت ماه سال گذشته آغاز شد، موضوع به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اعلام و آن ها به دادگاه شکایت کردند و پیگیر تخریب ساختمان هستند.
نرگس بهشاد گفت: شهرداری اعلام کرده واگذاری زمین برابر ضوابط قانونی انجام شده و هیچ گونه استعلامی را پاسخ نخواهد داد ولی با پیگیری های انجام شده اعاده دادرسی صورت گرفت و حکم منع تعقیب صادره نقض شد.
سرپرست اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اردستان بیان کرد: اداره منابع آب اردستان حریم قنات را پنج متر از هرطرف قنات اعلام کرده اما متاسفانه این ساخت و ساز در حریم آب راه قنات قرار دارد.
بهشاد اضافه کرد: برای دومین بار به حکم صادره اعتراض شده نیاز با اظهار نظر کارشناس رسمی دادگستری دارد که‌ میراث فرهنگی آن را پیگیری می کند.
وی گفت: سازنده تخلف پروانه ساختمانی نیز دارد، تابلو قنات را برداشته که این موارد در حال پیگیری است، همچنین از نظر دفع فاضلاب نیز مشکل وجود دارد.

دادگاه بدوی شهرداری اردستان را محکوم کرد

عضو شورای اسلامی شهر اردستان هم گفت: برای این پرونده آرای مختلفی صادر شده در نهایت رای بدوی به پنج دلیل شهرداری را محکوم و مالک زمین را تبرئه کرده ولی رای شکسته شده و رای نهایی در آینده صادر خواهد شد.
احمد بخشایش افزود: در زمانی که زمین توسط شهرداری به مزایده گذاشته شد، همه مراحل قانونی را گذارنده و کسی مخالفتی نکرد، بعد از آغاز عملیات ساختمانی این مخالفت ها شروع شد و در حال حاضر پرونده به دادگاه ارسال شده است.
وی تصریح کرد: به هرحال این‌ موضوع پیگیری می شود و همه دغدغه این کار را داریم، رای اعاده دادرسی صادرشده اما هنوز شکسته نشده است.
عضو شورای شهر اردستان اضافه کرد: موضوع دفع فاضلاب خانه های این محدوده یک موضوع مهم است که باید راهکار مناسب اندیشیده شود، همچنین در خصوص بررسی این پرونده نیاز به اعلام نظر کارشناس رسمی است تا در این خصوص نظر بدهد.
بخشایش گفت: در گذشته خطایی در خصوص صدور پروانه ساختمانی برای ملک واقع در حریم قنات ۲ طبقه مون رخ داد و در این ارتباط پنج میلیارد تومان شهرداری باید خسارت بپردازد که این پول هم از جیب مردم خواهد رفت و لازم است با کار و نظر کارشناسی طوری عمل شود که شهرداری نیز زیان نکند.
وی اضافه کرد: همه تابع قانون هستیم و شورای شهر هم موافق نظر کارشناس است، در نتیجه هر حکمی دادگاه صادر کرد شهرداری می پذیرد، در آخرین حکم‌گفته شده کارشناس رسمی موضوع را بررسی و نظر کارشناسی به دادگاه تجدید نظر اعلام شود.


اردستان ۴۷۳ رشته قنات، ۴۴۴ چاه مجاز و ۲۵ هزار و ۷۶۱ هکتار زمین کشاورزی و باغی دارد.
شهرستان اردستان با بیش از ۴۳ هزار نفر جمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است

خبرگزاری ایرنا