تاریخ آخرین ویرایش : دوشنبه،19-4-1396
تعداد بازدید :3489

باغ های کن، آخرین بازمانده باغ های تهران

یکصد و نود و دومین گفتمان هنر و معماری

باغ های کن، آخرین بازمانده باغ های تهران

باغ های کن، آخرین بازمانده باغ های تهران

باغ های کن، مهمترین ثروت فرهنگی- طبیعی شهر تهران هستند که از گذشته ای دور تا به امروز همراه با تهران در تاریخ، حرکت کرده اند و به این لحظه از زمان رسیده اند. نکته مهم این است که اَبَرشهر تهران، در پس این همه سال توسعه و گسترش افقی و عمودی، هنوز هم به باغهای کن وابسته است. بنابراین تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها در خصوص نحوه برخورد با این یادگارِ طبیعتِ دشت تهران و این ثروت فرهنگی، بسیار حساس است، چون اقدام - هر چه باشد - در نظر آیندگان به عنوان بینش و نظر و فرهنگ انسان عصر ما با طبیعتِ کارآمد باغ، ثبت خواهد شد و سنجش و اندازه گیری میزان پایبندی مدیریت شهری تهران را برای آیندگان مقدور و میسور خواهد کرد.

از نظر اجرایی و طراحی، نه فقط تثبیت، بلکه باززنده سازی فعالیت باغداری است که مهم است؛ و این امر با تغییر کاربری باغات به فضای سبز عمومی، قطع به یقین بیش از امروز مغفول خواهد شد و زودتر از روند فعلی، کار و پیشه باغداری در این اَبَرشهر را برای همیشه منسوخ خواهد کرد. مهمتر، نحوه مدیریت اجتماعی این محدوده از شهر تهران است، که پس از تثبیت ایده باززنده سازی باغات و فعالیت باغ و باغداری روستای کن در اَبَرشهر تهران، به سرعت بایستی طراحی و برنامه ریزی گردد.
برای محدوده روستای درون شهری کن و باغ های آن، تاکنون چندین طرح تهیه شده که بیشتر به نیمه جنوبی این باغ ها، حدفاصل بزرگراه های همت و حکیم پرداخته اند.

طرح اراضی کشت اجباری کن، که در سال 1385 ضمن تهیه الگوی توسعه منطقه 5 تهیه گردیده و اهداف اين طرح عبارت بودند از:

  • آزادسازي مسير بزرگراه همت
  • حفظ باغ ها و اراضي كشاورزي
  • ايجاد نقش گذران اوقات فراغت در منطقه

محدوده كشت اجباري در اين طرح به 2 محله جداگانه براي حوزه مسكوني و يك محله يكپارچه در حوزه باغ مسكوني پيشنهاد شده كه نيازهاي خدماتي در مقياس محله و ناحيه تامين مي گردند، تا حتي الامكان از تخريب باغ مسكوني تنها به عنوان يك مكان سكونتي با تراكم بسيار كم به صورت باغ - ويلايي مورد استفاده قرار گيرد. علاوه بر خدمات محله اي، در غرب حوزه باغ - مسكوني، كاربري گردشگري و پذيرايي در مقياس فرامنطقه و شهر (رود- دره كن) پيشنهاد شده است. در طرح تفصيلي اراضي كشت اجباري، نحوه توزيع خدمات و چگونگي گذربندي از مهم ترين مسائلي است كه بدان پرداخته شده است.

طرح تفصیلی ویژه باغات کن

بر اساس مطالعات اين طرح، حدود 75 درصد اراضي محدوده مطالعاتي را باغها، باغ مسكوني و اراضي زراعي در بر مي گيرند. وضعيت باغهاي محدوده طرح به لحاظ فعال يا غيرفعال بودن نيز قابل توجه است. از ميان 460 باغ و زمين مزروعي موجود در محدوده، تعداد 346 آنها فعال بوده و داراي درخت و يا زيركشت هستند. با اين وجود تعداد 114 زمين با كاربري باغ و زراعي به صورت مخروبه و غيرفعال هستند كه يا بدون درخت بوده و يا درختان خشك شده دارند. با وجود این که سطح وسیعی از این اراضی به باغ اختصاص دارد اما در طرح تفصیلی جدید شهر تهران این باغ ها در پهنه سکونت R قرار داده شده بود که در نهایت در اسفندماه 1393 به همت شورای اسلامی شهر تهران و شورایعالی شهرسازی و معماری ایران، از این پهنه خارج و به پهنه حفاظت G بازگردانده شد.

در یکصد و نود و دومین گفتمان هنر و معماری که به باغ های کن، این آخرین بازمانده باغهای تهران اختصاص دارد، آقایان محمد حقانی، پیروز حناچی، علی دشتی، محمدحسین بوچانی در پنل گفتگو حضور دارند، مسوول پنل آقای علیرضا قهاری است. سخنرانان آقایان کیانوش سوزنچی و محمد میرزایی می باشند و دبیر نشست خانم غزال کرامتی است.

زمان: چهارشنبه 14 بهمن ماه 1394 از ساعت 16 الی 18
مکان: باغ موزه قصر ،‌ خیابان شریعتی ، خیابان مطهری شرقی
پارکینگ اتومبیل برای شرکت کنندگان در برنامه پیش بینی شده است.

موضوعات مرتبط : هم اندیشی   باغ ایرانی   باغ های تهران    


نظرات:

برای ارسال نظر جدید ابتدا باید وارد سایت شوید