لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

یکصدمین گفتمان هنر و معماری

یکصدمین گفتمان هنر و معماری (دویست و سی امین نشست هم اندیشی انجمن مفاخر معماری ایران) در حالی برگزار می شود که ضرورت گفتمان بین رشته ای در حوزه معماری و شهرسازی، امروزه بیش از پیش محسوس است.
نخستین این نشست ها به صورت مستمر و با همکاری مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران در نوزدهم شهریور ماه ۱۳۸۷ شروع گردید و امروز پنج سال از آغاز آن می گذرد. دوره اول تا چهارم تا آبان ماه ۱۳۸۸ به مباحثی پیرامون سکونت گاه های غیررسمی، معماری مدارس، توسعه مناطق آزاد، مناسب سازی فضاهای شهری، برنامه های راهبردی کلان شهرها، نقد شهرهای جدید، مسکن کم درآمدها، طرح جامع سرزمین، ساماندهی بافت های باارزش تاریخی، چالش های انتقال پایتخت، عوامل ناکارآمدی در مدیریت شهری، محیط زیست و شهر پایدار، ساماندهی پیادگان در شهر، کاهش اثرات بلایای طبیعی، توانمند سازی جوامع سنتی، تاریخ شفاهی و حافظه پژوهی، ارتقای کیفیت و فرهنگ عامه و … پرداخت.
دوره پنجم تا دوره هفتم (اردیبهشت ۸۹ – تیر ۹۰) را، خانه هنرمندان ایران پذیرای جلسات هم اندیشی انجمن بود که با همکاری مدیریت وقت خانه، این دوره ها به شکل مطلوب برگزار شد و تعداد شرکت کنندگان در مباحث آن به چند برابر افزایش یافت. مباحثی چون گنجینه های ایرانی و میراث جهانی، موزه های معماری، معماری ایران از صورت تا معنی، معماری امروز ایران، اسناد و مدارک معماری و شهرسازی، معاصرسازی شهری، تاریخ شناسی معماری ایران، معماری باغ ایرانی، تاملی در منشور کوروش، انسان شناسی معماری، شهرهای جهانی، شهر دوستدار کودک، منظر تاریخی، نظام دانائی، حق بر شهر، مبانی مقاوم سازی بناهای تاریخی، پدیده شناسی، ساختارگرایی و واسازی، تنها یک زمین، جشنواره باغ ایرانی، ریخت شناسی، فرایند شهری شدن و … مورد بحث و گفتگو واقع شد.
دوره هشتم تا دوره یازدهم (مرداد ۹۰ – شهریور ۹۲) با همکاری موزه هنرهای دینی امام علی (ع) شکل گرفت که به آن “گفتمان هنر و معماری” اطلاق شد و این هفته، یکصدمین نشست آن در محل این موزه تشکیل می گردد. در این سلسله نشست ها که رویکرد متنوعی را دنبال کرده است، مباحثی چون مردم شناسی فرهنگی، خرد شهر، میراث جهانی منظر فرهنگی، تاثیر محیط بر جرائم شهری، شهر و سرمایه های اجتماعی، وحدت در کثرت، فضا در شهر فارسی، مسکن همساز با توسعه پایدار، منشور آتن، هنر بازسازی، باغ در بستر طبیعی شهر، فضا در اندیشه دینی، مفاخر جهانی معماری ایران، حافظه تاریخی تهران، زیبایی شناسی شهری، میراث افغانستان، نشانه شناسی هنر دینی، میراث معماری مدرن، شهر برای همه، پژوهش هنر و معماری، پیچیدگی ها و تضاد در تهران، باغ نیاوران، رودهای خاموش، شیوه گرایی معماری، شهر به مثابه کالا، ردِّ تاریخ و … ارائه گردید.
یکصدمین گفتمان هنر و معماری اختصاص دارد به نقد پیرامون فضای شکلی و ماهوی این گونه مباحث و چگونگی استمرار و تداوم برنامه های از این دست که علاوه بر طرح موضوعات مورد علاقه دانشجویان و دانش آموختگان معماری و شهرسازی و سایر رشته های مرتبط، به ایجاد ارتباط و همدلی بین مخاطبان و گویندگان کمک بسیار می نماید. در این نشست جمعی از سخنرانان در برنامه های گفتمان حضور خواهند داشت و پرسش های مطرح شده را پاسخ می گویند.

زمان:چهارشنبه ۳ مهرماه ۱۳۹۲ از ساعت ۱۶ الی۱۹
مکان:موزه هنرهای دینی امام علی(ع )-خیابان ولیعصر-چهارراه نیایش -بلوار اسفندیار-شماره ۳۵
کتاب و لوح فشرده راس ساعت ۱۶ توزیع می گردد.