لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

غنای میراث فرهنگی و گرانقدری موهبت های طبیعی و جغرافیایی در سرزمین کهن سال ایران، دست کم بر ساکنان این مرز و بوم پوشیده نیست. ایرانیان از دیرینگی تمدن ایران زمین و تحول آن در طول تاریخ آگاه اند و هر انسانی که در هر گوشه از این آب و خاک زندگی می کند، با جلوه های زیبای طبیعی و میراث فرهنگی پیرامون خود آشناست واقعیت اینست که ایران، جهانی است در یک مرز، جهانی که اقلیم ها و فرهنگ های گوناگون را در چهارگوشه خود جای داده است.
با این همه، برخی زوایای تاریخی، اجتماعی و هویتی این سرزمین ناشناخته است و حتی بسیاری از مردم ما و دوستداران این مرز و بوم، به ویژه جوانان، به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات لازم، به اندازه کافی آن آشنایی ندارند. از این رو انجمن مفاخر معماری ایران از سال ۱۳۸۴ با تشکیل کارگروه ایران شناسی، برای آشنایی حرفه مندان و متخصصان در درجه اول و جوانان و سایر اقشار مردم، نسبت به برنامه ریزی سالیانه شناخت استان های کشور اقدام نموده که با استقبال روبرو گردیده است. از سال ۱۳۸۵ به ترتیب استان های سمنان، مرکزی، اصفهان، زنجان، همدان، بوشهر، گلستان را انتخاب و با برگزاری مراسم مختلف، سعی در شناخت و معرفی بخش های منتخب سرزمین نموده است. در این راه هر زمان که همکاری مقامات و مسئولین استان ها با برنامه ها ارائه شده مسئولانه تر بوده، در موفقیت آن تاثیر بیشتر داشته است.
در انتخاب استان سال ۹۳، پس از تماس با دفاتر استانداری چندین استان، نهایتا با پیگیری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، این استان به عنوان استان منتخب سال ۱۳۹۳ معرفی و انتخاب گردید.
استان گیلان از استان های شمالی کشور است و به واحد جغرافیایی جنوبی دریای مازندران تعلق دارد و رشته کوه های البرز غربی مانند حصاری آن را در بر گرفته است. تاریخ گیلان تا شش قرن پیش از میلاد با تکیه بر کاوش های باستان شناختی امکان پذیر است. کاوش ها نشان می دهد که با مهاجرت آریایی ها و دیگر اقوام به این سرزمین، قوم های جدید پدید آمده اند که در این میان دو قوم “گیل” و “دیلم” اکثریت داشته اند.
از همان آغاز، فرمان روایان این دو قوم از آزادی کامل برخوردار بوده اند و هیچگاه در برابر بیگانگان تسلیم نشده و حتی به اطاعت دولت ماد نیز در نیامده اند. در قرن ششم پیش از میلاد، گیلانیان با کوروش هخامنشی متحد شدند و دولت ماد را سرنگون کردند و در جریان محاصره و تسخیر بابل، به یاری کوروش شتافتند. بعدها و در طول تاریخ ایران، گیلانیان با حمایت از آل بویه، دولت صفویه، افشاریه و انقلاب مشروطیت نقش موثر خود را بر جای گذاشتند.
در برنامه های معرفی این استان به ایرانیان و جهانیان، توجه ویژه به ساخت و ساز، هویت معماری و شهرها و روستاها، بزرگداشت مفاخر علیم – ادبی و هنری، برگزاری سمینارهای فرهنگی – اجتماعی و مسابقات هنری، برگزاری برخی مناسبتهای ملی و کشوری به مرکزیت استان – بزرگداشت سازمان های مردم نهاد – تجلیل از صنعت کاران، کشاورزان، معلمان و مدیران نمونه استان، تقویت تشکل های مردمی در زمینه محیط زیست و … خواهد بود.