لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

یکصد و هفتاد و سومین گفتمان هنر و معماری

شهر تهران امروزی، بر روى دامنه جنوبى بخش مرکزى رشته کوه‌هاى البرز شکل گرفته و پس از امتداد در کوهپایه‌های البرز، به دشت‌های هموار ری و ورامین ختم می‌شود. در زمان‌های گذشته، تهران قدیم، محدود به بخش‌های مرکزی و تاریخی کنونی آن همچون حصار صفوی و حصار نادری بود اما با گذشت زمان و توسعه مدرنیسم و رشد روند مهاجرت و میل به توسعه، توسعه ناموزون شهر تهران در جهات مختلف، شروع شد و کوهپایه‌های البرز نیز از این روند در امان نماند. کوه البرز علاوه بر ارتفاعات و مراتع، از رود- دره‌هائی نیز برخوردار است که این رود- دره‌ها، همچون شبکه حیات باعث تاًثیر بر بسیاری از تحولات اکولوژیک و نظام اکوسیستم شهری گردیده‌اند.

از زمان تهیه اولین طرح جامع شهر تهران در سال ۱۳۴۷ تا به امروز، مسئله تعیین حریم شهر تهران و جلوگیری از پیشروی شهر در ارتفاعات البرز، همچون سایر بخش‌های شهر، از دید برنامه‌ریزان شهری دور نمانده اما در هر زمان، با مسائل و مشکلاتی مواجه بوده است. توسعه شهر تهران در بخش‌های کوهستانی، امروزه بحدی رسیده که در بخش‌هایی از شمال تهران، در ارتفاعات بالا، می‌توان برج‌هایی با طبقات بسیار را دید که همچون تیری، بر پیکره کوه خودنمایی می‌کنند! حال آنکه، ایجاد تعامل نرم بین کوه و شهر، در شهری چون تهران (که با توجه به جمعیت زیاد آن، نیازمند مکان‌های تفریح و چشم‌اندازهای زیبا برای القاء حس آرامش و زیبایی می‌باشد) از جمله ضروریاتی است که با ارتقای سطح استانداردهای زندگی شهری و حفظ طبیعت امکان پذیر می‌گردد.

در همین راستا، در یکصد و هفتاد و سومین جلسه از مجموعه نشست‌های هنر و معماری با عنوان “تعامل کوهپایه البرز و شهر تهران” که به همت موسسه مطالعات منظر پایدار برگزار می شود، خانم ها دکتر ساغر منصوری و مهندس عاطفه هندوپور سخنرانی خواهند داشت و آقایان دکتر محمد مهدی محمودی، دکتر مهدی زندیه و دکتر کیانوش سوزن‌چی در پنل گفتگو به شرح و پرسش و پاسخ خواهند پرداخت که با نمایش فیلم نیز همراه است.

زمان: چهارشنبه ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۴ از ساعت ۱۶ الی ۱۸:۳۰
مکان: باغ موزه قصر ،‌ خیابان شریعتی ، خیابان مطهری شرقی
پارکینگ اتومبیل برای شرکت کنندگان در برنامه پیش بینی شده است.