لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

یکصد و هشتاد و سومین گفتمان هنر و معماری

انجمن مفاخر معماری ایران در اسفندماه ۱۳۸۲ رسماً شروع به کار نمود. پیش از این، از بهار ۱۳۸۰ و در پی انتخاب هیئت امناء، فعالیت های انجمن در ساختمانی در خیابان سهروردی تهران آغاز شده بود. مجوز فعالیت از سازمان میراث فرهنگی گرفته شد تا موسسه بتواند در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرانتفاعی تحت شماره ۱۶۳۹۲ به ثبت برسد.

ضرورت تاسیس این انجمن با اهداف معین، در گفتگوها و نشست های پیاپی با هر یک از علاقمندان و صاحب نظران معماری، به دست آمد، گاه برای حصول این ضرورت به ساعت ها (و روزها) مذاکره نیاز بود و تابستان ۱۳۷۹ این فرصت را فراهم آورد. بالغ بر ۱۲۰ دانش آموخته از دانشگاه های داخل و خارج، طرف مذاکره بودند و در پایان چهل نفر از ایشان به عنوان هیئت امناء مسئولیت تشکیل انجمن را بعهده گرفتند و انجمن با داشتن این پشتوانه قابل توجه علمی و فرهنگی فعالیت های خود را آغاز کرد.

ارتباط با رسانه ها و مطبوعات تخصصی و عمومی به منظور معرفی نقش معماری و معماران در عرصه های فرهنگی – اجتماعی، حمایت از تشکیل نهادها و انجمن های مشابه در استان ها، پیشنهاد روز معمار و حمایت از برگزاری مراسم سراسری سالانه آن، تعیین هر سال برای معرفی استان ها در حوزه ایرانشناسی، ایجاد وب سایت انجمن که به عنوان مرجع برای دانشجویان و فارغ التحصیلان مورد استناد قرار گیرد (این سایت در حال حاضر دارای بالغ بر ۲۰۰۰ عنوان مقاله علمی – پژوهشی و تحلیلی و بیش از ۵۰۰۰ تصویر است)، برگزاری یکصد و هشتاد و دو نشست علمی – تخصصی (با مشارکت بیش از پانصد نفر از اندیشمندان حوزه معماری – شهرسازی و دانش های میان رشته ای) با عنوان هم اندیشی که در این مراسم، پایان پانزدهمین دوره آن را گرامی می داریم. (در برپایی این نشست ها مدیریت مراکزی چون مرکز مطالعات شهرسازی و معماری ایران، خانه هنرمندان ایران، موزه امام علی (ع) و باغ موزه قصر از سال ۱۳۸۷ همکاری داشته اند)، تهیه و انتشارات کتاب معماران ایران (جلد دوم در دست تهیه است) کتاب اندیشه معماران معاصر (جلد چهارم آن در دست چاپ است) کتاب زندگینامه و آثار معماران برجسته کشور، حمایت مالی و معنوی از انتشار کتابهای مرجع معماری و شهرسازی و ایجاد کتابخانه الکترونیکی هنر و معماری با بیش از چهار هزار جلد کتاب که از طریق سایت و بطور رایگان قابل دریافت است.
از سال ۱۳۸۹ زمینه تاسیس موسسات پژوهشی – تخصصی مستقل نیز در انجمن فراهم آمد و هفت موسسه توسط ۵۵ نفر از پژوهشگران و متخصصان که مدیریت آن ها را بعهده دارند ایجاد گردید. این موسسات برای پژوهش پیرامون باغ ایرانی (با نام موسسه مطالعاتی جهانباغ ایرانیان)، موسسه مطالعات منظر پایدار، موسسه تهران-مطالعات کلانشهر، موسسه تاریخ شفاهی معماری و شهرسازی اندیشه معاصر، موسسه مطالعات سازه های آشوری، موسسه توسعه مطالعات بین المللی فاطر، موسسه مطالعاتی فرزان، موسسه میراث مشترک مطالعات پایه سرزمین تشکیل گردیده اند. ایجاد شورای فناوری معماری و ساخت (پس از حادثه زلزله بم) و اخیراً مشارکت در تاسیس خانه گفتمان شهر و معماری از فعالیت های این انجمن می باشد.
در یکصد و هشتاد و سومین گفتمان هنر و معماری، با عنوان ۲۰۰۰ و پانزده خانم ها خوبچهر کشاورزی، ثریا بیرشک، فاطمه ظفرنژاد و آقایان اردشیر سیروس، یزدان هوشور، داریوش زمانی، ایرج شهروز طهرانی، محمدمهدی محمودی، بیژن علی آبادی،پرویز طلائی، بهروز مرباغی، شهریار سیروس سخن می گویند. مدیریت پنل گفتگو را خانم انوشه منصوری برعهده دارد.

زمان: چهارشنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۴ از ساعت ۱۶ الی ۱۸
مکان: باغ موزه قصر ،‌ خیابان شریعتی ، خیابان مطهری شرقی