لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

یکصد و نود و چهارمینگفتمان هنر و معماری

مروری بر هنرهای تجسمی ایران مستندهای حمید سهیلی مظفر

پیام هنرهای تجسمی ایران، پیامی عام و در عین حال فاخر است. حاصل مهارت کاردانی و رنج و مشقت هنرمندانی است که عمیقا و از صمیم قلب، هنر را به نشانه تعالی و تقرب به ذات حقیقت برمی گزینند و عملشان، درست در همان راستای اعتقادشان حرکت می کند.

مجموعه مستند هنرهای تجسمی ایران، در قالب سلسله فیلم های مستند آموزشی، از کهن ترین زمان تا دوران معاصر را در بر می گیرد. در این فیلم ها، به سابقه تاریخی هنرهای تجسمی، سبک ها و مکتب های گوناگون هنری، هنرمندان مشهور، فن شناسی و زیبایی شناسی آثار، مهارت های فنی، هنرهای وابسته و رابطه ها و پیوند های اجتماعی اشاره شده است.

موضوع های انتخاب شده برای این مجموعه مستند، شامل هنرهای سنتی و بومی، صنایع دستی، خطاطی و خوشنویسی، نگارگری، جلدسازی و کتاب سازی، گچبری، کاشیکاری، معماری و شهر سازی است و به همراه آن ویژگی های اقلیمی و طبیعت مناطق مختلف ایران به تصویر درآمده است.

سلسله فیلم های هنرهای تجسمی ایران شامل شش مجموعه مستند است:

  1. کارگاه های صنایع دستی ۱۴ فیلم  ۱۳۵۸-۱۳۵۶
  2. مروری بر تاریخچه مختصر خط در ایران ۶  فیلم  ۱۳۵۹
  3. بسوی سیمرغ، جستجویی در نقاشی قدیم ایرانی ۱۲ فیلم  ۱۳۶۲-۱۳۶۰
  4. معماری ایرانی ۳۳ فیلم ۱۳۷۱-۱۳۶۲
  5. بافت قدیم شهرهای ایران ۳۳ فیلم ۱۳۹۱-۱۳۷۱
  6. رابطه های پنهان ۷ فیلم ۱۳۹۳-۱۳۹۱

این مجموعه ارزنده توسط حمید سهیلی مظفر مستند ساز برجسته ایرانی، تهیه و کارگردانی شده است.

حمید سهیلی مظفر متولد ۳۰ بهمن ماه ۱۳۲۷ در تهران، از مستندسازان پرکار و پر تلاش کشور است که فعالیت خود از سال ۱۳۵۳ آغاز کرد و در اولین کار حرفه ای خود (سریال آتش بدون دود به کارگردانی نادر ابراهیمی) دستیار اول تهیه و تدارک بود.

پس از آن سریال های: اسرار دریای سرخ (محصول مشترک ایران و فرانسه) ، سفرهای پیترو دلاواله (محصول مشترک ایران و ایتالیا) ، قلعه الموت ، سفرهای دور و دراز هامی و کامی ، مراسم جشن سده و … از جمله آثار ایشان تا اواخر سال ۱۳۵۷ است.

وی از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۳ مجموعه مستند هنرهای تجسمی ایران را تهیه و کارگردانی کرده که هم اینک از ذخائر ارزشمند هنر مستند سازی ایران بشمار میروند.

در یکصد و نود و چهارمین گفتمان هنر و معماری که مصادف با شصت و هفتمین سال تولد حمید سهیلی است، آقایان علیرضا قهاری و شهریار سیروس در پنل گفتگو به معرفی و مرور بخشی از آثار وی می پردازند که با نمایش گزیده فیلم هایی چند همراه است.

زمان:چهارشنبه ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۴ از ساعت ۱۵الی ۱۷
مکان:باغ موزه قصر ،‌ خیابان شریعتی ، خیابان مطهری شرقی
پارکینگ اتومبیل برای شرکت کنندگان در برنامه پیش بینی شده است.