لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

یکصد و نود و پنجمین گفتمان هنر و معماری

شهر، جامعه و دیوارنگاره ها

شهر، جامعه و دیوارنگاره ها

هر چیزی در شهر جای خودش را دارد. خانه ها، مغازه ها، اتوبان ها و …
دیوارها نیز در شهر جایگاه خاص خودشان را پیدا کرده اند، دیوار به هویت مستقل خودش، هیچگاه فقط یک دیوار نیست، بلکه جزئی از یک ساختمان یا بنا محسوب می شود و وقتی که این جزء وابسته، خود را در معرض انظار عموم قرار می دهد، کارکرد دیگر خودش را نیز نمایان می سازد؛ و آن نقش و نگار و نوشته هایی است که روی آن نگاشته می شود. دیوارها از آغاز فقط جزئی از یک بنا نبوده اند، بلکه در طول عمر خود، کارکردهای مختلفی یافته اند: دیوار نقاشی شده، دیوار خطاطی شده، دیوار تبلیغاتی، دیوار سیاسی (برلین و فلسطین) یا حتی دیوار مهربانی … دیوار یک پدیده مشترک میان معماری، جامعه شناسی و انسان شناسی است. دیوارها سخنگوی سلسله مراتب شهری اند. مصالح بکار رفته در آن ها، تمیزی و ناپاکی شان، علائم و نمادهای گوناگون حک شده بر آن ها، یادگاری ها، دلنوشته ها و … همگی حافظه تاریخی یک شهر را با خود حمل می کنند.
در یکصد و نود و پنجمین گفتمان هنر و معماری، آقایان دکتر امیرمسعود امیرمظاهری(۱) و دکتر محسن مسعودیان(۲) به نقش دیوار و کارکردهای آن در فصل مشترک معماری و علوم اجتماعی و دیوارنگاره های شهری خواهند پرداخت و اعضا پنل گفتگو سرکار خانم مهندس انوشه منصوری و آقایان دکتر محمدمهدی محمودی و شهریار سیروس می باشند.

سخنرانان:
(۱) محسن مسعودیان: دکترای رفاه اجتماعی،مدرس دانشگاه و پژوهشگر
(۲) امیر مسعود امیر مظاهری: دکترای جامعه شناسی،عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز،مدیر گروه علوم اجتماعی دانشگاه آزاد تهران مرکز

زمان: چهارشنبه ۵ اسفند ماه ۱۳۹۴ از ساعت ۱۶ الی ۱۸
مکان: باغ موزه قصر ،‌ خیابان شریعتی ، خیابان مطهری شرقی
پارکینگ اتومبیل برای شرکت کنندگان در برنامه پیش بینی شده است.