لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

نشست هم اندیشی چالش های آموزش شهرسازی در ایران ۲۶ بهمن در مرکز مطالعات، تحقیقات شهرسازی و معماری ایران برگزار می شود.

سید علیرضا قهاری رئیس انجمن مفاخر معماری ایران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: آموزش شخرسازی در ایران چهار دهه سابقه دارد و در حال حاضر بیش از ۱۰ دانشکده و مراکز آموزش عالی رشته شهرسازی را در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا آموزش می دهند.

وی ادامه داد: در کشورمان هزینه مقوله شهرسازی شناخته شده نیست و برای آموزش این رشته از کتابها و دانش غرب استفاده می شود و در طول تاریخ کتابهای انگشت شماری درباره شهرسازی توسط ایرانیان نوشته شده است.

قهاری تصریح کرد: شهرسازی ما چه در زمینه تئوری و چه در زمینه عملی بر پایه سیستم حمل و نقل و اقتصاد و الگوهای برداشته شده از غرب شکل گرفته و اولین طرح جامع شهرسازی که طرح جامع تهران بود توسط یک موسسه آمریکایی در دهه ۵۰ ارائه شده و بعد از آن به تدریج تمام طرح های جامع شهری توسط مهندسان مشاور ایران براساس آن طرح نخست ارائه شد.

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران افزود: ایران دارای فرهنگ و تمدن بسیار بزرگی است و در بسیاری از رشته ها شاخصه های ویژه ای دارد که مختص این سرزمین است، به همین دلیل الگوهای معماری و شهرسازی کشورمان باید برگرفته از هویت و فرهنگ ایرانی باشد که متاسفانه در حال حاضر چنین نیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران-پاییز ۱۳۸۷

تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی