لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

بیش از یک هزار و ۴۰۰ گردشگر داخلی و خارجی از مجموعه حاج آقا علی رفسنجان دیدن کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رفسنجان، بزرگترین خانه خشتی جهان این روزها میزبان گردشگران داخلی و خارجی از سراسر دنیا است. این مجموعه بسیار دیدنی از دو روز پیش پذیرای بیش از یک هزار میهمان نوروزی از سراسر ایران و میهمانانی از کشور چین بوده است.

محمد رزاقی، راوی خانه حاج آقا علی و نماینده افتخاری میراث فرهنگی مستقر در این مجموعه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رفسنجان گفت: طی دو روز گذشته یک هزار نفر و امروز در اولین روز از سال نو بیش از ۴۰۰ نفر از خانه حاج آقا علی دیدن کردند.

وی افزود: میهمانان داخلی ما از شهرستان‌های تبریز، تهران، کردستان، چهارمحال و بختیاری، شیراز، اصفهان بودند و گردشگرانی از کشور چین نیز از این مجموعه دیدن کردند.

راوی خانه حاج آقا علی و نماینده افتخاری میراث فرهنگی مستقر در این مجموعه بیان داشت: نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان رفسنجانی و نمایشگاه عکس از بناهای تاریخی سراسر ایران نیز به همراه اجرای برنامه‌های شاد و متنوع برای فرزندان میهمانان و گردشگران از برنامه‌های جانبی این مجموعه است.

رزاقی با بیان اینکه فضای سبز و آب‌نمای این مجموعه نیز به یمن این ایام افتتاح شد، با اشاره به ایام فاطمیه، عنوان کرد: برنامه‌های تواشیح و قرائت دعا از دیگر برنامه‌های ایام نوروز در این مجموعه است.

به گزارش فارس، خانه حاج آقا علی بزرگترین خانه خشتی دنیا است که در روستای قاسم‌آباد از توابع رفسنجان بنا شده است.

قدمت این مجموعه به سال ۱۱۳۶ خورشیدی برمی‌گردد و این بنای عظیم ۷ هزار متر مربع زیر‌بنا دارد و مساحت کل آن ۱۲ هزار متر مربع است.

این مجموعه تصویر باشکوهی از معماری در حاشیه کویر را به نمایش گذاشته و هر ساله عده زیادی گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می‌کند.

منبع: خبرگزاری فارس-فروردین۱۳۹۱
تدوین و آماده سازی برای انتشار در وب سایت : شهره السادات عربشاهی