لوگو-انجمن مفاخر معماری ایران-بلاگ

به نام خدا

سیصد و بیست و هفتمین گفتمان هنر و معماری

سیری درباغ­های ایرانی مازندران

کرانه جنوبی دریای خزر در دوره شاه عباس صفوی به عنوان پایتخت تفریحی وی در مقابل پایتخت سیاسی -اصفهان- از اعتبار بیشتری برخوردار شد. در این بین باغ­های بسیاری در منطقه از جمله در شهرهای آمل، بارفروش (بابل امروزی)، ساری و بهشهر احداث گشت که به عنوان تفرجگاه­های شاهان صفوی مورد استفاده قرار می­گرفت. اسکندر بیک، منشی شاه عباس؛ در کتاب عالم­آرای عباسی در ذکر آثار خیر و احداث عمارات در مازندران می­آورد: “… و در مازندران جنت­نشان احداث فرح­آباد جنت­نهاد در کنار دریا، که رودخانه موسوم به تجینه رود از آن میان می­گذرد، و پل عالی و خیابان که از آن بلده جنت­نشان تا بلده ساری تخمیناً چهار فرسخ طرح انداخته سنگ­بست نموده­اند و عمارات عالی که در هر باغ ترتیب یافته از حیز شمار بیرون است دولتخانه و بازارگاه و حمامات و باغات فرح­بخش جنت­مثال در آن بلده جنت­نشان طرح انداخته و الیوم شهری به آن عظمت و شوکت و ازدحام معلوم نیست که در بلاد اسلام بوده باشد و عمارت و باغات مرغوب واقعه در ساری و آمل و دریاچه و عمارات عالیه بارفروش ده و در اشرف خان­های به تکلف بزیب و زینت و باغ و چشمه و حوضخانه که در بالاخانه عمارات باغ مذکور ترتیب یافته آب را از مکان مرتفع به فنون غریبه بالا برده به حوض نقره می­ریزد و دیگر باغات و حمامات و عمارات دیگر در نیم فرسخی قصبه مزبور موسوم به باغات که در مکان مرتفع ترتیب یافته مشتمل بر تالارها و ایوان­ها و دریاچه و فواره­ها و حمام و باغچه فردوس­نما که از نظاره آنها دیده عقل را حیرت­افزا است و از اصفهان تا قصبه اشرف در هر محله چهار فرسخی عماراتی مشتمل بر خان­های نشیمن و بیوتات و باغچه­ها است که اکثر حکام دارد و جمیع بیوتات مایحتاج نزول مهیا و آماده است”.

به طور خلاصه باغ­های مازندران عبارت است از:

۱. فرح­آباد

فرح­آباد در شمال ساری و در کنار دریای خزر واقع است، جایی که رودخانه تجن به دریا می­رسد. اسکندر بیک از فرح­آباد با عنوان دارالسرور، یاد می‌کند و اضافه می‌نماید که شاه اصولاً برای سیر و شکار و گذراندن زمستان به آنجا نقل مکان می‌کرد. وی در باب بنیاد نهادن فرح­آباد می­نویسد: “آن مکان زینت­بخش لیاقت شهریت و استعداد تربیت داشت زیرا که رودخانه موسوم به تجینه­رود در وسط آن بقعه امام مثال ماصدق روضه ماء و نهرهای سلسال جریان یافته به دریا می­ریزد و آب دریا منظور ساکنان آن سرزمین در نظر نظارگیان بدایع آفریدگار زمان و زمین است”.

۲. باغ بحرالارم بابل

نوشته­های تاریخی حاکی از وجود یک جزیره در وسط دریاچه­ای بزرگ در نزدیکی شهر بابل می­باشد. ویلبر می­گوید: “… در نزدیکی شهر بارفروش باغی احداث شد که از حیث طرح با دیگر باغ­های این دوره تفاوت داشت. بدین­ترتیب که در آن دریاچه­ای با محیط ۲/۳ کیلومتر پدید آوردند و دورتادور آن را سنگ­چین کردند. در این دریاچه جزیره­ای مصنوعی به مساحت دو جریب تعبیه کرده بودند و ستون­های چوبی، یک پل طولانی را که از خشکی به این دریاچه کشیده شده بود را برپا نگاه می­داشت.

۳. باغ شاه بهشهر

باغ شاه در حقیقت هسته اصلی مجموعه باغ­های بهشهر بوده و عمارت دیوان­خانه در آن قرار داشته است. وسعت این باغ در حدود ۸۰۰۰۰ متر مربع است و در وسط این باغ ساختمان بزرگی بنا گردیده که به چهل ستون شهرت داشت. “در جنب عمارت، استخر بزرگی به مساحت ۵۰۰ متر احداث شده بود که در میان استخر شب­های مهتاب با قایق دستی مشغول تفریح و سرگرمی بوده­اند”. باغ شاه با دیوارهای بلند سنگی و سروهای چند صد ساله، جوی آب سنگی، حوضچه­ها و سنگفرش­های اطراف آن که تا پشت عمارت امتداد می­یافت، با کمی تغییر همان­گونه که سیاحان تصویر آن را بازگو نموده­اند باقی است.

۴. باغ شمال

“باغ شمال در قسمت شمالی باغ شاه وجود داشت که دارای حمام و ساختمان­های متعددی بوده است. هنوی (۱۱۵۴ ق.) نیز این باغ را چنین شرح می­دهد: “این دروازه به خیابان طویل گشوده می­شود که در هر طرف خیابان سی ساختمان برای گارد سلطنتی بنا شده است، این قسمت ورودی به باغ شاهی و در حقیقت باغ شمال است”.

۵. باغ تپه

باغ تپه در سمت شرق باغ شاه واقع بوده و به دلیل ارتفاع بیشتر نسبت به باغ­های اطراف، به این نام خوانده می­شد. دلاواله از باغی می­نویسد که برای زنان شاه ساخته شده و دورتادور آن دیوار قطوری با برج و بارو دارد. “محوطه آن پر از درختان خوشبو بوده است و در وسط باغ جائی که خیابان­ها همدیگر را قطع می­کند عمارتی هشت­گوش کوچک و بلند مختص زنان بوده است.

۶. باغ چشمه

باغ چشمه در بخش جنوب شرقی باغ­های بهشهر و با زاویه­ای متفاوت از آنها واقع شده است. فریزر در سال ۱۲۳۸ قمری آن را چنین توصیف کرده است: “در میانه، جویی آبی است که کف آن سنگ است و آبشارهای متعددی در مسیر آن است، دو طرف این جوی سروهای کهنسال زیبا و درختان مرکبات است. بنای این باغ را چشمه عمارت می­نامند و بر چشمه­ای پُر آب ساخته شده که از زمین می­جوشد.

۷. باغ صاحب­الزمان

نوشته­های تاریخی در مورد باغ صاحب­الزمان بسیار اندک می­باشد؛ ملگنوف به نقل قول از هنوی در بازدید وی از این باغ می­نویسد: “سفره­خانه در عمارت صاحب­الزمان بوده که برای حرمت آزرم بی­شمشیر بدان­جا درون آمدندی”.

۸. کاخ صفی­آباد

در بالای تپه بسیار مرتفع از شهر بهشهر و سمت غرب مجموعه باغ­ها عمارت فوق­العاده مجللی وجود دارد که به کاخ صفی­آباد مشهور است، “این بنا در سال ۱۰۱۰ ق. به فرمان شاه عباس کبیر به ترتیب دو اشکوبه­ای ساخته شده است”.

۹. باغ عباس­آباد

مجموعه تاریخی عباس­آباد بهشهر که به همراه هشت باغ دیگر ایرانی در لیست آثار میراث جهانی ثبت شد، به فاصله ۹ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بهشهر، برفراز ارتفاعات البرز و در دل جنگل انبوه واقع گردیده است. هربرت از این کاخ در حدود سیصد سال قبل یعنی بلافاصله پس از اتمام ساختمان آن، دیدن کرده و خاطر نشان ساخته که “کاخ مزبور، به خاطر منظره بدیع و زیبا و مجسمه­ها و تابلوهای آب و رنگ و بیشه­ای که انواع و اقسام وسایل بازی و تفریح در آن موجود است، مافوق یک کاخ ییلاقی است و از کاخ­های دیگر شاه عباس عالی­تر است” (عسگری، ۱۳۵۰: ۲۱۸).

یکی از بناهای ماندگار در این مجموعه چشمه عمارت مستقر در داخل دریاچه است که به صورت جزیره­ای در میان آن خودنمایی می­کند. چشمه عمارت در میان استخر بنایی است آجری به شکل چهارطاقی که زمانی سطح فوقانی آن بستر بنایی با مصالح چوب و سقفی سفالی را تشکیل می­داد.

۱۰. گل­باغ

محوطه گلباغ به فاصله ۶۰۰ متری از باغ اصلی مجموعه عباس­آباد واقع شده است. محوطه مذکور در ادامه یک شیب قرار داشته به نحوی­که شیب را بریده و آن را به صورت یک سطح تقریباً صاف درآورده­اند. اختلاف ارتفاع محوطه فوق نسبت به باغ در حدود ۱۰ متر می­باشد.

در سیصد و بیست و هفتمین گفتمان هنر و معماری که به شرح باغ های ایرانی مازندران می پردازد، خانم دکتر پرستو عشرتی و آقای دکتر وحید حیدرنتاج سخن خواهند گفت که با نمایش فیلم همراه است. دبیر پنل گفتگو آقای مهندس امیرعباس ابوطالبی هستند.

زمان: چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ از ساعت ۱۵:۳۰ الی ۱۷:۳۰

مکان: موزه هنرهای دینی امام علی (ع) خیابان ولیعصر (عج) – بالاتر از ظفر – بلوار اسفندیار – شماره ۳۵